fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpańskie problemy z sądownictwem

Bruksela zgadza się z hiszpańską prawicowo-konserwatywną Partią Ludową (PP) – sędziowie wchodzący w skład Naczelnej Rady Sądownictwa powinni być wybierani przez sędziów. Dzieje się to w tym samym czasie, kiedy premier Hiszpanii Pedro Sánchez, debatując na temat stanu narodu, zarzucił Partii Ludowej nieprzestrzeganie konstytucji – informuje „Hispanidad”.

Warto przeczytać

Nieco ponad miesiąc temu wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová przyznała rację Partii Ludowej w kwestii Naczelnej Rady Sądownictwa (CGPJ), która według PP powinna zostać odnowiona, ale o jej składzie nie powinni decydować posłowie, tylko sędziowie.

Równolegle rząd Sáncheza oskarżał Partię Ludową o naruszanie konstytucji. Tymczasem tematem sporu nie jest konstytucja, ale równość kandydatów proponowanych przez PP i Hiszpańską Socjalistyczną Partię Robotniczą (PSOE).

Partia Ludowa oznajmiła, że jest gotowa odnowić Naczelną Radę Sądownictwa – najwyższy organ sądowniczy Hiszpanii – o ile, będzie oznaczało to zmianę systemu nominacji w taki sposób, jaki wskazała Bruksela: w którym skład sędziowski będą wybierali sędziowie. Komisja Europejska zgadza się z PP pod tym względem, że niezależność wymiaru sprawiedliwości wymaga uniezależnienia systemu sądownictwa od partii politycznych.

Bruksela podkreśla również, że prokurator generalny nie może mieć rządowych koneksji. Owszem, w Stanach Zjednoczonych prokuratorem generalnym jest minister sprawiedliwości, ale w Europie normy są inne. Zresztą nie samo stanowisko prokuratora generalnego jest przedmiotem dyskusji w Hiszpanii, lecz sprawująca je socjalistka Dolores Delgado.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »