fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

9.3 C
Warszawa
piątek, 29 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Yellen naciska na Chiny w sprawie restrukturyzacji długu Sri Lanki

Podczas konferencji prasowej w ośrodku Ritz-Carlton na indonezyjskiej wyspie Bali, sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ma nadzieję, że Chiny będą współpracować ze Sri Lanką w celu restrukturyzacji jej długu. Stwierdziła, że byłoby to w interesie obu krajów.

Warto przeczytać

G-20, której Chiny są członkiem, przyjęła wspólne ramy restrukturyzacji długu dla krajów o niskich dochodach już w listopadzie 2020 r.

Janet Yellen powiedziała, że będzie wzywać innych członków Grupy do wywierania presji na Pekin, aby był bardziej skłonny do współpracy w długotrwałych wysiłkach na rzecz restrukturyzacji długów krajów dotkniętych kryzysem zadłużenia.

„Naprawdę oczekujemy, że Chiny zwiększą swoją rolę w restrukturyzacji zadłużenia krajów, które kwalifikują się do tego w ramach ustalonych ram. Nie widzimy dużego postępu” – powiedziała Yellen. „Częścią tego, co spodziewam się zrobić w ciągu najbliższych kilku dni, jest wezwanie naszych partnerów w G-20 do wywarcia presji na Chiny, aby były bardziej chętne do współpracy w restrukturyzacji tych niezrównoważonych długów” – mówiła sekretarz skarbu.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w tej sprawie oświadczenie jeszcze przed wystąpieniem Yellen. Pekin poinformował w nim, że planuje współpracować wraz z wielostronnymi instytucjami finansowymi, aby nadal reagować na obecne trudności Sri Lanki, poprzez pomoc w złagodzeniu obciążenia długiem i realizacji zrównoważonego rozwoju.

Przeczytaj także:

Chociaż Chiny twierdzą, że planują wspierać Sri Lankę w ramach programu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i nadchodzących rozmów o restrukturyzacji długu, unieważniły jednak dostęp Sri Lanki do linii swapowej o wartości 1,5 mld dolarów, a także planowanego na marzec kredytu o wartości 2,5 mld dolarów. Pekin obawia się bowiem, że MFW może wymusić opóźnienia w spłatach.

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen żywności i przejściowo cen paliw, przyczyniając się do zwiększenia inflacji na całym świecie. W efekcie wiele banków centralnych było zmuszonych do podniesienia stóp procentowych. Rosnące koszty życia, w połączeniu z wyższymi stopami procentowymi i droższym zadłużeniem, wywołały obawy o rozprzestrzenianie się kryzysów zadłużeniowych, takich jak ten w Sri Lance, na gospodarki całego świata.

Yellen poinformowała, że wysiłki Fedu podnoszącego stopy procentowe, by poskromić najwyższą od dziesięcioleci inflację w USA, doprowadziły do aprecjacji dolara w stosunku do wielu walut. Przyznała, że gospodarki wschodzące mogły to odczuć w różny sposób.

„Z jednej strony może to wzmocnić ich zdolność do eksportu, co jest dobre dla ich wzrostu” – powiedziała. „Z drugiej strony w zakresie, w jakim te kraje mają zadłużenie denominowane w dolarach, może to sprawić, że te problemy z zadłużeniem, które już są bardzo poważne, będą trudniejsze” – powiedziała.

Podczas ostatniego spotkania ministrów finansów G-20, które odbyło się przy okazji wiosennych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, Yellen powiedziała uczestnikom, że nie pochwala obecności wysokiego rangą przedstawiciela Rosji. Wraz z kilkoma innymi zachodnimi urzędnikami opuściła salę, kiedy zaczął przemawiać rosyjski minister finansów. Wyszli także Ukraińcy. Yellen powiedziała, że ona i inni sojuszniczy urzędnicy potępiają inwazję Rosji na Ukrainę: „Mogę powiedzieć, że zamierzam wyrazić w jak najostrzejszych słowach moje poglądy na inwazję Rosji, wojnę przeciwko Ukrainie i z pewnością będę mówić o jej wpływie na Ukrainę i na całą globalną gospodarkę i potępię ją”.

Jednym z głównych celów Yellen podczas jej podróży po Azji w ramach spotkania G-20 jest osiągnięcie postępu w sprawie ustalenia limitu na cenę rosyjskiej ropy. Chce ona uzyskać dalsze międzynarodowe poparcie dla tego planu. Zamierza też ustalić konkretne pomysły na jego realizację. Zależy jej szczególnie na głównych nabywcach rosyjskiej ropy, takich jak Indie i Chiny.

Yellen powiedziała podczas konferencji, że limit cenowy jest jedną z podstawowych prób administracji Bidena w walce z inflacją. Jest też głównym problemem ekonomicznym i politycznym dla administracji.

„Limit cenowy na rosyjską ropę jest jednym z naszych najpotężniejszych narzędzi do zajęcia się bólem, który Amerykanie i rodziny na całym świecie, odczuwają teraz na stacji benzynowej i w sklepie spożywczym” – powiedziała.

Yellen poruszyła kwestię pułapu cenowego w rozmowie z chińskim sekretarzem skarbu. Rzeczniczka chińskiego ministerstwa handlu potwierdziła dyskusję o pułapie cenowym na briefingu informacyjnym, dodając, że wysokie ceny ropy są problemem globalnym.

Powiedziała, że „strona chińska uważa, że ta kwestia jest bardzo złożona, a przesłanką do rozwiązania problemu jest to, że odpowiednie strony powinny podjąć wysiłki, aby zachęcić do rozmów pokojowych i promować rozmowy w celu ochłodzenia, a nie podgrzania kryzysu na Ukrainie, co służy interesom wszystkich stron”.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »