fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

-0 C
Warszawa
wtorek, 19 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Polska pomoc dla uchodźców w liczbach

„Les Echos” pokazuje na swoich łamach, jak wygląda pomoc udzielana przez Polskę ukraińskim uchodźcom. Gazeta powołuje się na raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), zwracając uwagę na niezwykłą solidarność, jaką wykazali się Polacy w stosunku do Ukraińców. Wspomina między innymi o darowiznach odzieży, organizacji centrów logistycznych na dworcach, opiece nad dziećmi oraz o pomocy w zakwaterowaniu uchodźców.

Warto przeczytać

Ukraińcy napływają do Polski od wielu lat, szczególnie zaś od rewolucji na Majdanie w 2014 roku, a także od aneksji Krymu przez Rosję. Do czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę w 2022 roku w Polsce osiedliło się ponad milion Ukraińców. Obecnie można powiedzieć, że napływ uchodźców jest już masowy, gdyż według szacunków polską granicę przekroczyło ponad 5 milionów osób.

Oto kilka kluczowych danych opublikowanych w raporcie PIE.

1,2 mln to liczba ukraińskich uchodźców zarejestrowanych w systemie PESEL.

Jak podaje Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi, polską granicę przekroczyła połowa z prawie 10 milionów wojennych uciekinierów. Z naszego kraju mogą jechać dalej na Zachód lub szybko wrócić do Ukrainy, co nie zdarza się incydentalnie. Według informacji podawanych przez polską straż graniczną, codziennie ponad 20 tys. Ukraińców przekracza granicę w kierunku swojego kraju. Do domów wróciło już co najmniej 3,5 mln uchodźców.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny na pomoc uciekinierom z Ukrainy Polska wydala 5,45 mld euro, czyli prawie 1 proc. PKB. Jedną trzecią tej kwoty stanowią prywatne wpłaty Polaków, którzy z własnej kieszeni wyłożyli od 20 do 100 euro. Dwie trzecie pomocy to pieniądze dystrybuowane przez instytucje państwowe. W pomoc włączyły się także samorządy – Warszawa finansowała kilka programów edukacyjnych i zdrowotnych, a także przeznaczała część swojego budżetu na zwrot niektórych wydatków osób, które pomagały Ukraińcom.

Nie wszyscy Polacy pomagali uchodźcom, jednak osoby wspomagające wschodnich sąsiadów stanowiły znakomitą większość, gdyż aż 77 proc. Oferowali oni pomoc głównie w postaci darowizn finansowych i rzeczowych. Warto jednak wspomnieć, że wiele osób wsparło ukraińskich przybyszów również w inny sposób, proponując im na przykład kursy językowe, transport czy pomoc prawną i administracyjną, a około 7 proc. Polaków udostępniło uchodźcom swoje mieszkanie. Obecnie Ukraińcom pomaga 57 proc. polskich obywateli.

Wśród uchodźców przeważają kobiety i dzieci, które stanowią 94,1 proc. osób, które przekroczyły granicę z Polską. To efekt dekretu podpisanego 24 lutego br. przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zelenskiego, który zabronił mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat opuszczać swój region, gdyż Ukraina potrzebuje ich do walki z najeźdźcą. „ONZ i UNICEF ostrzegały przed niebezpieczeństwami grożącymi tym uchodźcom, którzy mogą być celem przemocy seksualnej i handlu ludźmi. Chcąc temu zapobiec, wdrożono kilka inicjatyw, w tym między innymi „niebieskie punkty” na granicach, mające na celu pomoc dzieciom stanowiącym 45,1 proc. uchodźców w łączeniu się z rodzinami” – podaje „Les Echos”.

SourceLes Echo

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »