fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
środa, 11 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia to jedna z tych rocznic, które obok słusznej dumy pozwalają Polakom manifestować jedność, wspólnotę i umiłowanie Ojczyzny. Przywiązanie do tradycji oręża stanowi bowiem istotny element patriotyzmu, tak ważnego każdego dnia. W obecnych warunkach, kiedy jesteśmy de facto krajem frontowym, ma to szczególną wagę i znaczenie.

Warto przeczytać

To tego dnia w 1920 roku rozstrzygnęła się na tzw. przedmościu warszawskim bitwa zaliczona przez Lorda d’Abernona do decydujących w dziejach świata. W jej efekcie nastąpiło zatrzymanie bolszewickiej nawały i uratowanie tak niedawno odzyskanej Niepodległości. Obok heroizmu żołnierza, determinacji dowódców z Józefem Piłsudskim, to bezprecedensowy przykład konsolidacji wszystkich sił politycznych a nade wszystko Narodu w obronie polskiej państwowości.

W momencie rosnącej przewagi bolszewików Marszałek Piłsudski zdecydował o realizacji planu ówczesnego Szefa Sztabu generała Tadeusza Rozwadowskiego. Polegał on na przeprowadzeniu manewru oskrzydlającego przez sześć dywizji piechoty zgromadzonych w rejonie rzeki Wieprz, podczas gdy reszta polskich sił umocniła się na kierunku podejść do Warszawy i linii dolnej Wisły.

Właśnie 15 sierpnia Grupa Uderzeniowa podjęła atak na tyły sowieckiej armii, co umożliwiło skuteczną kontrofensywę na całej długości frontu. Istotną rolę odegrało przejęcie radiostacji i szyfrów wroga, w efekcie czego możliwa była planowa dezinformacja, zakłócanie łączności i przeprowadzenie decydującego uderzenia wyprowadzonego znad Wkry.

Nieprzypadkowo zwycięską batalię nazywano Cudem nad Wisłą celem umniejszenia militarno-politycznej wagi decyzji, jaką w ekstremalnie trudnych warunkach, gdy decydował się nie tylko los Polski, ale całej Europy podjąć musiał Józef Piłsudski. Także w kolejnych latach nie brakowało sporów i sprzecznych interpretacji co do przebiegu zdarzeń na froncie i wokół niego.

Dopiero 4 sierpnia 1923 r. rozkazem nr 126 ówczesnego Ministra Spraw Wojskowych generała broni Stanisława Szeptyckiego, ustanowiono Święto Żołnierza. Jak zapisano; „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz”. Nie przypadkiem więc Sejm RP Ustawą z dnia 30 lipca 1992 r.  ustanowił rocznicę Bitwy Warszawskiej świętem państwowym dla upamiętnienia zwycięstwa Polski.

Przeczytaj także

Tegoroczne święto będziemy obchodzili już po raz trzydziesty, zatem wyrosło już pokolenie, dla którego jest ono czymś oczywistym, obecnym na przestrzeni życia ich generacji. To wielka wartość, gdy zważyć w jak trudnych i niepewnych czasach przyszło nam żyć.

Zgodny wysiłek na rzecz umocnienia zdolności obronnej Polski, nieustanna troska o zwartość bojową sił zbrojnych, poziom wyszkolenia i wyposażenie w nowoczesny, zapewniający interoperacyjność sprzęt – poczynając od indywidualnego ekwipunku pojedynczego żołnierza – to zadanie szczególnej wagi i znaczenia, tym bardziej w obecnych realiach.

Jako istotny komponent NATO w tej części Europy przyczyniamy się bowiem do bezpieczeństwa zbiorowego, tak jak miało to miejsce przed laty, gdy na przedpolach Warszawy decydowały się losy Paryża i innych europejskich stolic. Wówczas niebezpieczeństwo oddalono na blisko dwadzieścia lat. Dzisiaj, gdy cieszymy się pokojem od z górą siedmiu dekad, wydarzenia w Ukrainie dowodzą, że pokój nie jest dany raz na zawsze.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadną na dni od 13 do 15 sierpnia pod hasłem „Weekend z wojskiem”. W ich ramach Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Wojskiem Polskim zaplanowały szereg wydarzeń o charakterze państwowym, patriotyczno – religijnym i kulturalnym. W całym kraju zorganizowane zostaną pikniki wojskowe, na których zaprezentowany będzie nowoczesny sprzęt wojskowy, orkiestry garnizonowe wystąpią z wojskowym – i nie tylko repertuarem, nie zabraknie także tradycyjnej wojskowej grochówki.

Przewidziano liczne atrakcje dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych z udziałem żołnierzy wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych. W ramach akcentów muzycznych 13 sierpnia odbędzie się „Wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich”, a na 15 sierpnia zaplanowano „Festiwal orkiestr wojskowych NATO” i „Koncert piosenki wojskowej państw NATO”.

Miłośnicy klasycznych biegów spotkają się 14 sierpnia na PGE Narodowym w ramach „Piątki z żołnierzem”, a dla zwolenników ekstremalnego wysiłku przygotowano 13 sierpnia „Falcon – żelazny bieg” w Ossowie. Chętni będą mieli możliwość przystąpienia w punktach rekrutacyjnych na terenie kraju do nowej formuły – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Atrakcyjną ofertę tegorocznych obchodów uzupełnią okolicznościowe wystawy i projekcje zrealizowanych w ostatnich latach najlepszych polskich filmów o tematyce batalistycznej.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły