Dane te przedstawiło w swoim raporcie z 2016 r. Centrum Studiów Europejskich Wilfreda Martensa. „Organizacja ta wydała w ostatnich miesiącach kilka raportów, w których podkreśla »poważny stan szoku«, jakiego doznał sektor energetyczny Unii Europejskiej z powodu świadomej decyzji Kremla o ograniczeniu eksportu gazu ziemnego i wzywa kraje europejskie do »zbadania nowych opcji zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych«, jeśli nie chcą »racjonowania energii, napięć społecznych i bolesnych strat gospodarczych«” – pisze „La Gaceta”.
Rząd Pedro Sáncheza w przyjętej w zeszłym roku ustawie o zmianach klimatycznych zakazał frackingu. Jest to ceniona przez grupy ekologiczne technika pozyskiwania węglowodorów poprzez szczelinowanie hydrauliczne.
Artykuł 9. powyższej ustawy jasno mówi: „Od momentu wejścia w życie tego prawa nie będą udzielane żadne nowe zezwolenia na prowadzenie na terytorium kraju, w tym na morzu terytorialnym, w wyłącznej strefie ekonomicznej i na szelfie kontynentalnym, jakiejkolwiek działalności związanej z eksploatacją węglowodorów, w której przewiduje się stosowanie szczelinowania hydraulicznego o dużej objętości”.
Przeczytaj także:
- Prywatne: Decyzje rosyjskiego sądu mogą stać się problemem dla kazachskiego sektora gazowo-naftowego
- Bez rosyjskiego gazu padają europejskie fabryki
- Odejście od rosyjskiego gazu dzięki szybkiej dywersyfikacji zasobów
- Problemów z ropą naftową nie rozwiąże ani Arabia Saudyjska, ani szczelinowanie
- Najnowsza polityka energetyczna w USA
Nawet w obecnej kryzysowej sytuacji energetycznej hiszpański rząd nie zamierza dopuścić do stosowania tej techniki. Szczególnie że ekolodzy wzywają do natychmiastowego i bezwarunkowego zakazu „wszystkich rodzajów szczelinowania” na całym świecie. Tyle że są to ekolodzy finansowani przez Putina. Nie słucha ich najwyraźniej nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, która zezwoliła na szczelinowanie, widząc potrzebę dywersyfikacji dostaw w obliczu kryzysu energetycznego. Spotkała się jednak we własnym kraju z ogromnym sprzeciwem ze strony sektora ochrony środowiska. Oburzenie wyraziła też Partia Pracy. „Jeśli chcesz obniżyć rachunki, logiczną rzeczą jest wybranie najtańszej opcji, czyli odnawialnych źródeł energii” – powiedział John Gummer, szef Komisji ds. Zmian Klimatu.
Opłacając kampanie zniechęcające Europejczyków do pozyskiwania gazu ze skał łupkowych, Putin osiągnął swoje – Europa stała się niemal całkowicie zależna od rosyjskiego gazu. „Dzisiaj Rosja eksportuje trzy razy więcej gazu ziemnego niż kraje europejskie, podczas gdy dwie dekady temu Europa produkowała więcej, niż Rosja eksportowała” – zauważa „La Gaceta”.
Rezultat jest taki, że w sierpniu Hiszpania musiała podwoić swoje zakupy gazu ziemnego z Rosji w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Nabyła 4505 gigawatogodzin (GWh) rosyjskiego gazu ziemnego, w porównaniu z 2228 GWh w sierpniu 2021 r.
Głównym dostawcą gazu pozostały Stany Zjednoczone z 10074 GWh (wzrost o ponad 90 proc. rok do roku). Trzeba jednak pamiętać, że tam większość tego surowca wydobyto metodą szczelinowania, której tak bardzo obawia się rząd Hiszpanii.