fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22 C
Warszawa
środa, 11 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Unijne naciski na zmiany systemu wyborczego Generalnej Rady Sądownictwa w Hiszpanii?

Konserwatywny dziennik „ABC” podsumowuje zalecenia europejskiego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa dotyczące hiszpańskiego sądownictwa

Warto przeczytać

Komisarz poinformował media o ustaleniach z czwartkowego spotkania, z osobami zaangażowanymi w reformę CGPJ (Generalna Rada Sądownictwa w Hiszpanii). Jak stwierdził, otrzymał wyraźne zobowiązanie co do wdrożenia zaleceń Unii i reformy zgodnej z europejskim standardem, a co za tym idzie wybieralności członków CGPJ przez swoich kolegów.

Jak stwierdził, hiszpański parlament może interweniować przy wyborze członków Rady z grona prawników, ale nie przy wyborze członków z grona sędziów. „Sędziowie muszą zdecydować o wyborze większości członków Rady, a jeśli parlament chce się zaangażować w wybór pozostałych prawników, może to zrobić” – powiedział.

Komisarz nie zamierzał odnosić się do żadnej oceny konsekwencji niezastosowania się do zaleceń. Dał jednak do zrozumienia, że „lepiej byłoby rozpocząć prezydencję UE” od pełnego wdrożenia zaleceń. Hiszpania będzie przewodzić UE od lipca 2023 r. Jak wyjaśnił Reynders: „Kiedy jakieś państwo przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej, wszystkie oczy są zwrócone na ten kraj. Wszystko jest w centrum uwagi”.

Niezależny system sądowniczy

Reynders podkreślił, że Europa oceni, czy reforma „w pełni odpowiada standardom europejskim”, a jeśli nie, to „powiemy, co jest właściwe”. Dodał też, że kompetencje w zakresie organizacji systemu sądownictwa należą do państwa członkowskiego. Wyjaśnił jednak, że reforma systemu wybierania sędziów nie jest kaprysem Brukseli, ale zasadą wynikającą z Rady Europy i Traktatu Europejskiego, który gwarantuje niezależny system sądownictwa.

Komisarz odniósł się też do innej „niepokojącej” dla UE kwestii, a mianowicie zbieżności mandatu Prokuratora Generalnego z mandatem władzy wykonawczej, co nie sprzyja wizerunkowi niezależności sądów. Didier Reynders ujawnił, że wystosował prośbę do minister sprawiedliwości Pilar Llop o przesłanie Komisji Europejskiej na piśmie informacji dotyczących Pegasusa i tego, jak używanie tego oprogramowania wpłynęło na bezpieczeństwo narodowe. „Jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, musisz przestrzegać standardów europejskich. Obserwujemy także reakcję innych państw członkowskich na tego typu szpiegostwo” – dodał.

Komentarz redakcji portalu Nowy Świat 24: Jak widać, w przypadku Hiszpanii wątpliwości Komisji Europejskiej nie skutkują wstrzymywaniem wypłat z KPO.

SourceABC

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły