Jak powiedział przed kongresem Komunistycznej Partii Chin: „Będziemy pracować szybciej nad modernizacją strategii, form organizacyjnych, personelu, broni i sprzętu. Zwiększymy też zdolności wojska do obrony suwerenności, bezpieczeństwa i interesów rozwojowych Chin. Należy dopilnować, aby Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza skutecznie wypełniała swoje misje i zadania”.
Na odbywającym się kongresie 2,3 tys. delegatów wybrało Xi na trzecią kadencję jako przewodniczącego ChRL i sekretarza generalnego KPCh. W chińskim systemie nie ma limitu kadencji od momentu nowelizacji konstytucji w 2018 r.
Xi jasno dał do zrozumienia o zaostrzeniu kursu wobec Tajwanu od dziesięcioleci uważanego przez Pekin za zbuntowane terytorium.
„W obliczu poważnych prowokacji ze strony separatystycznych sił niepodległościowych Tajwanu oraz ingerencji w jego sprawy sił zewnętrznych, podejmiemy z nimi zdecydowaną walkę. Zademonstrujemy naszą determinację i zdolność do ochrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej oraz do przeciwstawienia się niepodległości Tajwanu” – stwierdził.
Chiński przywódca ogłosił także, że kraj osiągnął „kompleksową kontrolę” nad Hongkongiem. Ten specjalny region administracyjny miał pozostać demokratyczny, posiadać własny system prawny, władzę ustawodawczą, walutę i gospodarkę. Jednak od lat Pekin stara się podważać jego autonomię. Efektem tego było wprowadzenie w Hongkongu autorytarnej Ustawy o ochronie bezpieczeństwa narodowego, która może uznać działalność prodemokratyczną za zagrożenie dla reżimu. W maju aresztowano tam pięciu zwolenników demokracji pod pretekstem złamania prawa zakazującego podburzania, secesji i zewnętrznych ingerencji.
Przeczytaj także:
- Gigantyczna rozbudowa armii Chin. Sygnał ostrzegawczy dla USA
- Czy usługi Amazona dla chińskich firm inwigilacyjnych są legalne?
- Militarna ekspansja Pekinu. Badania naukowe z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą w tle
- Chińska armia weszła w posiadanie milionów danych genetycznych pochodzących z testów prenatalnych – donosi „WION”
„W obliczu drastycznych zmian na arenie międzynarodowej zachowaliśmy stanowczość i ducha walki w tych działaniach” – powiedział Xi. „Chroniliśmy godność i podstawowe interesy Chin, utrzymując dobrą pozycję do kontynuowania rozwoju i zagwarantowania bezpieczeństwa” – dodał.
W sierpniu Pekin przeprowadził na obrzeżach Tajwanu szeroko zakrojone manewry. Powodem miała być wizyta dyplomatyczna na wyspie spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi oraz dwóch delegacji Kongresu. Ta próba pokazania solidarności USA z Tajwanem wobec nasilającej się chińskiej agresji była zdaniem Chin zachodnią prowokacją.