fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

12.5 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Zielone światło dla MŚP – państwowa polityka zakupów wkracza na nowe tory

Rynek zamówień publicznych w skali roku osiągnął przybliżoną wartość rzędu 200 miliardów złotych. Tyle że droga do celu była dotąd wyboista i kręta. Nieczytelne i mało przejrzyste procedury stanowiły jedną z przeszkód, choć wcale nie największą.

Warto przeczytać

Zmienne kryteria wyboru oferentów, konieczność składania wadiów, gwarancji i poręczeń, przeciągający się tryb odwołań – już na starcie zniechęcał przedstawicieli MSP do ubiegania się o zamówienie publiczne. Obowiązujące od ubiegłego roku nowe Prawo zamówień publicznych uwzględnia szereg postulatów zainteresowanych środowisk, wypracowanych w ramach Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP.

Równocześnie z tym w resorcie Rozwoju i Technologii powstały wytyczne nowych priorytetów polityki zakupowej Państwa. Jak mówi minister Waldemar Buda – celem owych działań jest taka zmiana postrzegania zamówień publicznych przez małych i średnich przedsiębiorców, która pozwoli dostrzec w nich dźwignię rozwoju, w której procedury stanowią rodzaj „mapy drogowej” dla przedsiębiorcy. Dla administracji rządowej i samorządów istotne jest wskazanie obszarów, gdzie zamówienia publiczne mają być czynnikiem stymulującym. Dotyczy to rozwiązań innowacyjnych, przyjaznych środowisku i prospołecznych.

Przeczytaj także:

Wzrost konkurencyjności i atrakcyjność zamówień publicznych w sytuacji, gdy MSP stanowią prawie 98 proc. ogółu przedsiębiorstw, może odwrócić dostrzegalną tendencję spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Dostrzegliśmy problem wciąż niskiego poziomu zamówień „zielonych”, społecznych i innowacyjnych. Istnieje też duża luka związana z konkurencyjnością. W zamówieniach publicznych w Polsce mamy średnio dwie oferty na jedno postępowanie, co nie pobudza konkurencji między wykonawcami – mówi Wojciech Rachubka z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Łatwiej o duże zamówienia

Istotnym usprawnieniem rozszerzającym dostęp do rynku zamówień publicznych jest stworzenie możliwości dzielenia zamówień na mniejsze części, co zwłaszcza w przypadku dużych kontraktów eliminowało polskie firmy i lokalnych wykonawców już na samym starcie dużych projektów infrastrukturalnych. Na stronie resortu do połowy grudnia zbierane będą opinie zainteresowanych przedsiębiorców za pośrednictwem ankiety dotyczącej oczekiwanych form wsparcia i szkoleń dla MSP.

W perspektywie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy zdobycie praktycznego doświadczenia podczas realizacji kontraktów w ramach zamówień publicznych to bezprecedensowa szansa wykorzystania potencjału rodzimych firm, poza granicami kraju. Dzielenie inwestycji na etapy oraz udział w ich realizacji większej liczby wykonawców, nie tylko usprawnia proces realizacji i rozszerza dostęp do rynku, ale marginalizuje obszary ryzyka w obszarze finansów, logistyki i realizacji całości zadania.

Zdaniem ekspertów z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, taki sposób działania wpłynie korzystnie na jakość i terminowość wykonywanych prac, a co za tym idzie, obniży koszty i przyspieszy proces końcowych rozliczeń. Te ostatnie będą usprawnione poprzez system zaliczkowy, płatności realizowane cyklicznie po wykonaniu danego etapu zadania oraz waloryzację kontraktowych wynagrodzeń w związku ze wzrostem kosztów w trakcie realizacji. To odpowiedź na postulaty firm budowlanych, które w wyniku realizacji dużych projektów w związku z budową stadionów i autostrad w naszym kraju, w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej poniosły straty, bądź nawet weszły w proces upadłości.

Z kolei czas na składanie ofert i przygotowanie szczegółowych propozycji rozwiązań zostanie wydłużony, co pozwoli na sprawny przebieg wyboru ofert, uniknięcie konieczności odwoływania przetargów, a w konsekwencji przyspieszy terminy podjęcia fazy wykonawczej każdego z projektów realizowanych w formule zamówień publicznych. Chcemy by środki, które są wydatkowane w systemie zamówień publicznych były w jak największym stopniu transferowane do mikro, małych i średnich firm. Tak, by dzięki nim mogły się one rozwijać, szczególnie w tych trudnych czasach. Nie bez znaczenia jest tu również pewność i terminowość zapłaty. Pozwalają one bowiem na odpowiednie planowanie działalności – skonkludował cele działań podjętych w resorcie minister Waldemar Buda.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »