fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22 C
Warszawa
środa, 11 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Firmy rodzinne zagrożone wzrostem kosztów i nie tylko

7 grudnia br. podczas konferencji prasowej zaprezentowano wyniki raportu „Pogorszenie kondycji firm rodzinnych w kontekście rosnących kosztów działalności w 2022 r.” W spotkaniu realizowanym w formule online udział wzięli: Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Magdalena Gierczak-Grupińska – Prezes Fundacji Firmy Rodzinne i Konrad Bugiera – Członek Rady Programowej Fundacji Firmy Rodzinne.

Warto przeczytać

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, na samym już początku spotkania, wskazał na ważny fakt, mianowicie na to, że firmy rodzinne zatrudniają blisko 80 proc. pracowników sektora i wytwarzają prawie 50 proc. PKB. Ich atuty to duża mobilność i zdolność skutecznego absorbowania następstw kryzysu. Przekłada się to także na gospodarkę jako całość, warunki życia obywateli, wreszcie strukturę i poziom konsumpcji.

Magdalena Gierczak-Grupińska, dziękując za wsparcie Rzecznikowi MŚP, stwierdziła, że cyklicznie opracowywane przez fundację raporty mają wartość diagnostyczną i to na ich podstawie opracowuje się rekomendacje i buduje narrację w relacji z decydentami. Po raz pierwszy od 11 lat (to jest, od kiedy działa fundacja), nie mam dla państwa żadnej dobrej wiadomości, stwierdziła. A przecież firmy rodzinne, o czym dopiero uczymy się rozmawiać, są z nami od zawsze. Jak wskazała Prezes Magdalena Gierczak-Grupińska, od 2016 roku fundacja uczestniczy w budowie europejskiej sieci mentoringu, która skupia już 1000 przedsiębiorców z Polski. Cechą firmy rodzinnej jest to, powiedziała Magdalena Gierczak-Grupińska, że przedsiębiorca z reguły sam zmaga się z trudnościami, przy czym czuje się odpowiedzialny za losy życiowe i zawodowe swoich pracowników – to przestrzeń dla naszej aktywności.

Przeczytaj także:

Z kolei Konrad Bugiera zaprezentował syntetyczne wnioski z przeprowadzonego badania. Fundacja Firmy Rodzinne zapytała w badaniu telefonicznym przedsiębiorców rodzinnych o ich ocenę sytuacji gospodarczej w Polsce, na początku tej jesieni.

Okazało się, że ponad 1/3 przedsiębiorców, spośród tych, którzy odpowiedzieli na pytania Fundacji Firmy Rodzinne, oceniła kondycję swoich firm jako gorszą, względem roku poprzedniego. Odsetek deklarujących odczuwalne pogorszenie jest najwyższy wśród mikroprzedsiębiorstw. Znacząca większość respondentów – ponad 3/4 – odnotowała pogorszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce. Problemy dotyczą jednakowo tych firm, którym w obecnym roku wiedzie się gorzej niż w ubiegłym, ale również i tych, które obecnie odnotowały poprawę wskaźników. Firmy odczuwające pogorszenie w większości reprezentują branżę spożywczą, motoryzacyjną oraz usługową.

Z odpowiedzi respondentów wyłania się obraz problemów gospodarczych, z którymi aktualnie zmaga się nasz kraj. Istnieje siedem problemów, które dotyczą więcej niż połowę przedsiębiorców biorących udział w badaniu. Przy czym nie chodzi wyłącznie o ceny energii. Ankietowani podnosili kwestię wzrostu cen surowców do produkcji i występujące niedobory jak np. w odniesieniu do stali w branży budowlanej czy wygórowane oczekiwania płacowe kandydatów do pracy.

Wśród firm, które nie definiowały jako podstawowego problemu wzrostu cen nośników energii, odnotowano tylko nieznaczną przewagę użytkowników OZE. To zdaje się sugerować, że istnieją inne możliwości ograniczania kosztów związanych ze zużyciem energii, niż zastępowanie konwencjonalnych jej źródeł. W przypadku inwestowania w OZE ujawniło się istotne zróżnicowanie, gdyż 67 proc. inwestorów stanowią firmy działające w miastach, natomiast profil inwestycji, to głównie fotowoltaika i pompy ciepła.

Uzupełniając tę wypowiedź, Prezes Fundacji Przedsiębiorstwa Rodzinne dodała, że firmy te z racji pokoleniowego charakteru, cechuje zwiększona świadomość w zakresie troski o środowisko, którego (jak stwierdziła) jesteśmy integralną częścią. Rzecznik MŚP podkreślił wagę i wartość diagnostyczną badań prowadzonych w ramach fundacji, wskazał także na działania Biura Rzecznika zmierzające do łagodzenia skutków kryzysu, poprzez zagwarantowanie maksymalnych cen energii oraz istotne zmiany przepisów w ramach „Polskiego Ładu”.

Tym, co budzi niepokój Rzecznika, jest brak uwzględnienia MŚP w projekcie noweli ustawy, mimo że znalazło się w nim miejsce na związki zawodowe. Za istotną pomoc uznał on rozstrzygnięcie, pozwalające na jednorazową amortyzacją zakupionych środków produkcji. Jednak w zakresie różnicowania składki zdrowotnej i podatków – w zależności od uzyskanego dochodu – nie dostrzega on już postępu. Co więcej, zespół kierowany przez ministra Sobonia z udziałem przedstawicieli resortu rozwoju, zdrowia i Rzecznika MŚP, nie może uzgodnić stanowiska w żadnej z kluczowych kwestii. Zdaniem Rzecznika, podważa to sens jego dalszego udziału w pracach tego zespołu.

Na zakończenie Magdalena Gierczak-Grupińska zaapelowała o wsparcie przedsiębiorców rodzinnych w kwestii wypracowania nowych regulacji dotyczących fundacji, tak aby ułatwić przekazywanie majątku na cele statutowe, bo kwestie sukcesji nie należą do łatwych, zwłaszcza w sytuacji braku następców, a regułą powinno być, że firma działa dłużej, niż okres aktywności zawodowej jej twórcy. Szczegółowe wnioski zawarte w raporcie będą przekazane do dyspozycji mediów, celem ich dalszego rozpropagowania.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły