fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.9 C
Warszawa
sobota, 14 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Etiopia/ Szefowe dyplomacji Francji i Niemiec z wizytą w Addis Abebie, by wesprzeć proces pokojowy

Warto przeczytać

Szefowe dyplomacji Francji i Niemiec, Catherine Colonna i Annalena Baerbock, składają w czwartek wizytę w Addis Abebie, by wesprzeć proces pokojowy po dwuletniej wojnie domowej między siłami rządowymi Etiopii i władzami zbuntowanego regionu Tigraj – podaje AFP.

Bilans dokonań po zawarciu na początku listopada rozejmu między stronami konfliktu jest pozytywny – oceniła Colonna. “Ustały walki, pomoc (humanitarna) dotarła do regionów, które jej nie otrzymywały (…) Rebelianci zaczęli zdawać broń” – dodała francuska minister.

Szefowe dyplomacji mają odwiedzić centrum dystrybucji Światowego Programu Żywnościowego, dokąd miało trafić 50 tys. ton zbóż z Ukrainy, przeznaczonych dla Etiopii i Somalii. Paryż i Berlin sfinansowały dostawy zboża, z których każda kosztowała 14 mln euro.

Colonna i Baerbock mają się w Addis Abebie spotkać z premierem Etiopii Abiyem Ahmedem, a w rozmowach z tamtejszym rządem mają zabiegać o “wzmocnienie partnerstwa między Unią Afrykańską a Europą” – napisała na Twitterze niemiecka minister.

Jak wyjaśnia telewizja France 24 zachowanie bliskich stosunków z krajami Rogu Afryki, Somalią i Etiopią, to jeden z priorytetów Unii Europejskiej w okresie, w którym o umocnienie swych wpływów w tym regionie zabiegają Chiny, czego wyrazem była wizyta chińskiego ministra spraw zagranicznych Qin Ganga złożona w Addis Abebie na początku tygodnia.

Colonna i Baerbock mają więc za zadanie przekazać władzom Etiopii, że UE gotowa jest “ponownie zaangażować się” w tym kraju, pod warunkiem, że przestrzegany będzie rozejm.

Rząd Etiopii i Front Wyzwolenia Tigraju (TPLF) podpisały 2 listopada ub.r. porozumienie o “trwałym przerwaniu działań zbrojnych” oraz o “skoordynowanym rozbrojeniu i demobilizacji sił TPLF”, którego bojownicy mają być włączeni do armii federalnej.

Negocjacje pokojowe, które zakończyły dwuletnią wojnę, toczyły się w stolicy RPA – Pretorii przy mediacji Unii Afrykańskiej.

Konflikt zbrojny między etiopskim rządem centralnym a oskarżanymi przezeń o separatystyczne tendencje władzami autonomicznego regionu Tigraj rozpoczął się w listopadzie 2020 roku, kiedy to premier Ahmed wysłał wojska do regionu w celu obalenia TPLF, oskarżając jego kierownictwo o atakowanie baz wojskowych i ignorowanie władzy federalnej.

Jedną z przyczyn konfliktu były napięcia między grupami etnicznymi. Stanowiący 60 proc. populacji Etiopii Oromowie i Ahmarowie przez lata znajdowali się pod rządami mniej licznych Tigrajczyków, którzy do władzy doszli wraz z zakończeniem w 1991 roku wojny domowej. Kulminacją niezadowolenia Oromów były krwawe protesty, które zakończył w 2018 roku wybór Abiya Ahmeda Alego na premiera kraju.

Konsolidacja władzy premiera wzbudziła jednak niepokój politycznych liderów Tigrajczyków, którzy jesienią 2020 roku odmówili posłuszeństwa premierowi i wbrew jego woli przeprowadzili wybory w zamieszkiwanym przez siebie regionie.

Tigraj od dwóch lat był praktycznie odcięty od świata – nie było prądu, nie działały telefony, banki, internet, a szpitalom brakowało leków.

Teraz o tym, czy pokój w Etiopii okaże się trwały może zadecydować postępowanie armii Erytrei, która w istotny sposób wsparła siły rządowe, jednak nie wycofała się jeszcze z kraju i nie wzięła udziału w rozmowach pokojowych w Pretorii – zwraca uwagę France 24.(PAP)

fit/ adj/

arch.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły