Premier Japonii spotkał się niedawno w Tower of London z brytyjskim szefem rządu Rishim Sunakiem. Podpisano umowę o wzajemnym dostępie, którą rząd brytyjski określa, jako „najbardziej znaczącą umowę obronną między tymi dwoma krajami od ponad wieku”. Porozumienie musi teraz zostać zatwierdzone przez japońskie Zgromadzenie Narodowe i brytyjski parlament. Jednak zasadnicze kwestie zostały uzgodnione w maju, jeszcze w trakcie kadencji Borisa Johnsona. Od tamtej pory trwają rozmowy mające na celu wypracowanie treści umowy.
Oba kraje określają się wzajemnie jako „najbliżsi” partnerzy w dziedzinie bezpieczeństwa na swoich kontynentach i zwiększają współpracę obronną. Na początku tego miesiąca amerykańscy, australijscy, brytyjscy i japońscy spadochroniarze przeprowadzili wspólne szkolenie spadochronowe z japońskich samolotów.
Wspólne brytyjsko-japońskie ćwiczenia Vigilant Isles rozpoczęły się w 2018 r. Pomijając armię amerykańską, był to pierwszy przypadek, gdy obce wojska przeprowadziły ćwiczenia wojskowe na japońskiej ziemi. Żołnierze z Królewskiej Artylerii Armii Brytyjskiej i ich japońscy odpowiednicy ćwiczyli zdolności obronne wysp i poprawiali swoją interoperacyjność. W tym samym miesiącu uruchomiono Globalny Program Lotnictwa Bojowego, łączący japońskie projekty samolotów myśliwskich nowej generacji F-X i angielsko-włoskie Tempest. Celem jest wyprodukowanie do połowy lat 30. XXI wieku samolotów, które zastąpią takie maszyny jak Eurofighter Typhoon i Mitsubishi F-2.
Porozumienie o wzajemnym dostępie Japonii i Wielkiej Brytanii nastąpiło po podpisaniu podobnego dokumentu między Japonią a Australią. Japońskie MSW postrzega je jako sposób na uproszczenie procedur dotyczących współpracy. To m.in. takie działania jak zawijanie statków do portów, wspólne ćwiczenia oraz dalsze promowanie dwustronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony.
Przeczytaj także:
- Japonia zwiększy wydatki na obronność
- Japońsko-brytyjsko-włoski myśliwiec. Polityka minilateralna w praktyce
„Umowa o wzajemnym dostępie ma ogromne znaczenie dla obu naszych narodów. Cementuje nasze zaangażowanie w region Indo-Pacyfiku i podkreśla wspólne wysiłki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gospodarczego, przyspieszenia współpracy obronnej i rozwoju innowacji, które tworzą wysoko wykwalifikowane stanowiska pracy” – stwierdził Rishi Sunak.