fbpx
14 czerwca, 2026
Szukaj
Close this search box.

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ W Madrycie otwarto wystawę poświęconą 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Redakcja
Redakcja

Nowy Świat 24 | Redakcja

W piątek w siedzibie rządowej instytucji Centro Sefarad Israel w Madrycie otwarto wystawę pt. „Przesiedleni. Czternaście historii z warszawskiego getta”. Wystawa, która potrwa do 19 kwietnia jest centralnym elementem obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim zaplanowanych przez ambasadę RP w Hiszpanii.

W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim przypadającą 19 kwietnia ambasada RP w Madrycie we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym przygotowała na marzec i kwiecień wiele wydarzeń o charakterze informacyjno-edukacyjnym oraz kulturalno-artystycznym – poinformowała PAP polska placówka dyplomatyczna.

„Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej i pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie” – przypomniała ambasada. „Poprzez prezentację indywidualnych historii osób zmuszonych do zamieszkania w getcie oraz opisy zdarzeń, które miały miejsce na jego terenie począwszy od wybuchu powstania 19 kwietnia 1943 r. chcemy przybliżyć hiszpańskim odbiorcom sytuację okupowanej Polski i jej obywateli oraz oddać cześć odwadze i poświeceniu powstańców”- poinformowała PAP polska placówka.

Na obchody rocznicowe złożą się także „działania o charakterze informacyjno-edukacyjnym, w tym wykład na temat warunków życia i medycyny w getcie, pokaz animowanego filmu krótkometrażowego opartego na wywiadzie Hanny Krall z Markiem Edelmanem, konferencja o Archiwum Ringelbluma, konkurs na najlepszy projekt edukacyjny nawiązujący do życia i dorobku Janusza Korczaka oraz wydarzenia kulturalno-artystyczne, w tym performans oparty na historiach ocalonych z warszawskiego getta oraz koncert zespołu Bester Quartet, inspirującego się m.in. muzyką klezmerską.

Getto warszawskie było największym z gett utworzonych przez Niemców w okupowanej Europie; w szczytowym okresie zamknięto w nim blisko 450 tys. Żydów – przypomina Żydowski Instytutu Historyczny.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ adj/

Przeczytaj także:

NAJNOWSZE: