W reakcji na tweet’a ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, który przytoczmy w tym miejscu w oryginalnym brzmieniu: „W porównaniu z sąsiednimi krajami #PL ma bardzo atrakcyjny zestaw instrumentów wsparcia dla inwestycji. Instrumenty te mogą być bardzo szybko uruchamiane, obejmują one m.in. granty, zwolnienia podatkowe, preferencyjne pożyczki, wkłady kapitałowe – min. @waldemar_budaw #Tokio” – zwróciliśmy się do resortu z następującymi pytaniami;
Jak w praktyce przedstawia się system zachęt dla potencjalnych inwestorów oraz tryb, zakres i kryteria ich udzielania?
Polska posiada rozbudowany system zachęt inwestycyjnych, które skutecznie stymulują napływ inwestycji na obszarze całego kraju. Nasza oferta dla inwestorów trafia zarówno na duże projekty inwestycyjne (o wartości liczonej w setkach milionów złotych, które generują tysiące miejsc pracy), jak i do mikro i małych przedsiębiorców, którzy rozwijają swoją działalność gospodarczą. Nie możemy różnicować podmiotów ze względu na kraj pochodzenia kapitału, ponieważ byłoby to niezgodne z prawem.
Jak w tym kontekście przedstawia się sprawa równego konkurowania w dostępie do rynku podmiotów krajowych?
Do podstawowych instrumentów wsparcia inwestycji dostępnych w Polsce należą między innymi Polska Strefa Inwestycji (PSI) oraz Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030. Polska Strefa Inwestycji (PSI), czyli ewolucja instrumentu Specjalnych Stref Ekonomicznych, przyczynia się do przyciągania nowych inwestycji na obszarze całego kraju. PSI posiada wszystkie walory Stref, rozszerzone na obszar całego kraju. Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) pozostają w mocy do końca 2026 roku. Duża liczba decyzji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w ubiegłym roku wskazuje, że firmy chętnie inwestowały w Polsce, pomimo niepewnej sytuacji zewnętrznej. W 2022 r. wydano 447 decyzji o wsparciu, co było drugim najlepszym wynikiem rocznym w historii PSI. Udział polskiego sektora MŚP w liczbie projektów wyniósł o 56 proc. w całym 2022 r.
Czy wobec mniejszego zaplecza kapitałowego i badawczego polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie wyrównujące szanse konkurowania z podmiotami zagranicznymi w postaci: wadiów, poręczeń, gwarancji oraz poprzez udzielanie ulg podatkowych w przypadku inwestowania w nowe technologie?
Granty rządowe (Program Wspierania Inwestycji o Istotnym Znaczeniu dla Gospodarki Polskiej na lata 2011-2030), szczególnie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. Ze względu na formę wsparcia, jakim jest bezpośrednie wsparcie gotówkowe, program grantowy jest niezwykle atrakcyjnym instrumentem wsparcia. Instrument ten umożliwia wsparcie nowych projektów inwestycyjnych, szczególnie istotnych dla polskiej gospodarki. Jego głównym celem jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki. W ramach programu możliwe jest dofinansowanie zarówno dużych inwestycji strategicznych, jak i średniej wielkości projektów innowacyjnych. Budżet programu wynosi prawie 2,6 mld zł, a jego okres obowiązywania został wydłużony do 2030 r.
Czy zachęty dla inwestorów zewnętrznych różnicują tych z europejskiego obszaru gospodarczego względem pozostałych, jeśli tak, co na to UE?
Celem polityki inwestycyjnej jest nie tylko przyciąganie inwestorów, ale przede wszystkim zachęta do dalszego rozwoju inwestycji w kraju, ich rozbudowywania, zwiększania zdolności produkcyjnych, a tym samym wykształcenia trwałych i długofalowych powiązań gospodarczych skutkujących powstawaniem złożonych łańcuchów gospodarczych.