fbpx
14 czerwca, 2026
Szukaj
Close this search box.

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

MON: wizyta wicepremiera i ministra obrony narodowej w Korei Południowej (komunikat)

Redakcja
Redakcja

Nowy Świat 24 | Redakcja

MON informuje:

W dniach 5 – 7 czerwca Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej będzie przebywał z wizytą w Korei Południowej.

W czasie wizyty Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotka się z swoim koreańskim odpowiednikiem ministrem Panem LEE Jong-sup oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem EOM Donh-Hwan, a także z-cą szefa doradcy bezpieczeństwa LIM Jong-deuk. W czasie tych spotkań omówiona zostanie dalsza współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową.

7 czerwca, wicepremier Błaszczak weźmie udział w oficjalnym roll-out, czyli uroczystym wyprowadzeniu z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle z kontraktu dla Polski. Będzie także obserwował, wraz ze swoim koreańskim odpowiednikiem, szkolenia ogniowe m.in. z wykorzystaniem systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo oraz K9.

Ministrowie Polski i Korei podpiszą Memorandum o Porozumieniu (MOU), na mocy którego powstanie the Joint Korean-Polish Committee (JKPC) on Cooperation in the Fields of Defenceand Defence Industry.

W programie zaplanowane jest pierwsze posiedzenie tej rady, której będą przewodniczyć ministrowie obrony, a będzie się ona składać z 6 komitetów roboczych, których głównym zdaniem będzie zacieśnianie współpracy wojskowej, edukacji i badań rozwojowo-naukowych.

Plan wizyty przewiduje również spotkania z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, których wiodącym tematem będzie przyspieszenie wzmocnienia potencjału obronnego Wojska Polskiego z udziałem polskiego przemysłu obronnego współpracującego w tym względzie m.in. z koncernami koreańskimi.

Informacji nt. wizyty wicepremiera – ministra obrony narodowej udziela Dagmara Jarosławska, Centrum Operacyjne MON, tel. +48 601 388 988.

* * *

16 września 2022 w Mińsku Mazowieckim, szef MON zatwierdził 2 umowy wykonawcze dotyczące pozyskania od strony koreańskiej lekkich samolotów bojowych FA-50 w konfiguracji analogicznej do zamawianej przez Siły Powietrzne Republiki Korei wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym oraz usługą wsparcia technicznego. 12 samolotów z tego kontraktu trafi do Wojska Polskiego już w tym roku.

Przyjęty etapowy sposób pozyskiwania sprzętu wojskowego pozwoli na optymalne zarządzanie projektem, a w szczególności umożliwia szybkie osiągnięcie, już w pierwszym etapie, wymaganych przez Siły Zbrojne RP zdolności operacyjnych i szkoleniowych poprzez zasilenie Sił Powietrznych nowoczesnym sprzętem wojskowym, kompatybilnym z samolotami F-16 C/D Block 52+ oraz zakontraktowanymi samolotami V generacji F-35A.

* * *

Z przemysłem koreańskim realizowane są ponadto kontrakty na czołgi K2 Black Panther; wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 CHUNMOO oraz haubice samobieżne K9 Thunder. Pierwsze czołgi K2 i haubice K9 już dotarły do Polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/ par/

Przeczytaj także:

NAJNOWSZE: