fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Stop dla wzrostu stóp procentowych w USA

W środę 14 czerwca b.r. Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC) amerykańskiego banku centralnego (FED) zdecydował jednogłośnie, że po raz pierwszy (licząc od marca 2022 roku) nie podniesie stóp procentowych i, jak podano w oficjalnym komunikacie, „da sobie czas” na ocenę sytuacji gospodarczej USA.

Warto przeczytać

Fed utrzymał stopy procentowe w USA na dotychczasowym poziomie 5,00-5,25 procent, co okazało się zgodne z prognozami analityków. Jak przypomniała CNN, w okresie od marca 2022 roku bank centralny USA podnosił referencyjną stopę procentową dziesięciokrotnie. Wynikało to z konieczności okiełznania inflacji, która nadal pozostaje na poziomie dwukrotnie wyższym niż założony cel inflacyjny.

W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej Fed łącznie podniósł stopy procentowe o 500 punktów bazowych. Tym samym osiągnęły one pułap najwyższy od roku 2007. Jednocześnie tempo podnoszenia stóp było najwyższe, począwszy od lat 80. ubiegłego wieku, tj. w okresie, kiedy prezesem Fed był Paul Volcker. Jak czytamy w komunikacie wydanym po posiedzeniu; „Utrzymanie docelowego przedziału na obecnym posiedzeniu pozwala FOMC ocenić dodatkowe dane i ich wpływ na politykę pieniężną. Przy określaniu dodatkowego zaostrzenia polityki pieniężnej, które może być odpowiednie do powrotu inflacji do 2 proc., Komitet weźmie pod uwagę skumulowanie zacieśniania polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację oraz rozwój wydarzeń w gospodarce i sektorze finansowym”.

Jak ocenia Federalny Komitet Otwartego Rynku; „Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Zaostrzone warunki kredytowe dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw prawdopodobnie będą miały wpływ na aktywność gospodarczą, zatrudnienie i inflację. Zakres tych skutków pozostaje niepewny. Komitet pozostaje wyczulony na ryzyka inflacyjne”.

Jak stwierdził prezes Fed Jerome Powell, decyzja podjęta na środowym spotkaniu „dotyczyła tylko tego spotkania”. Nie wykluczył, że dalszy wzrost stóp będzie bardziej umiarkowany, gdyż w ocenie członków Fed-u łagodzenie tempa podwyżek stóp ma uzasadnienie w miarę zbliżania się do celu inflacyjnego. Zdaniem Powella tempo ewentualnego dalszego wzrostu stóp procentowych i ostateczny poziom podwyżek to „zupełnie inne zmienne”.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku, zwłaszcza że kilku decydentów już wcześniej sygnalizowało potrzebę rezygnacji z podwyżki stóp procentowych. Jednocześnie pozostawiono otwarte drzwi do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, gdyby zaszła taka potrzeba. Ceny konsumpcyjne w USA w maju wzrosły o 4 proc. w ujęciu rok do roku a miesiąc do miesiąca o 0,1 proc. To najwolniejsze tempo od marca 2021 roku.

Warto dodać, że środowy kurs dolara do złotego przełamał psychologiczną barierę i spadł poniżej 4 zł i 10 groszy. Natomiast reakcję rynku na czwartkowy wyrok TSUE o kredytach frankowych, najlepiej obrazuje 1,5 proc. spadek indeksu WIG-banki – w pierwszych minutach po jego ogłoszeniu.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię