Zawarte porozumienie przewiduje opracowanie interfejsu ASCA (zgodnego z publikacją ASCA-012 Common Technical Interface Design Plan) wraz z jego implementacją w oprogramowaniu systemu TOPAZ. Zapewni to Wojskom Rakietowym i Artylerii możliwości współpracy z pododdziałami artylerii innych państw w ramach porozumienia ASCA (Artillery Systems Cooperation Activities).
Okres wykonania umowy obejmuje lata 2023-2025. Oprócz implementacji protokołu ASCA w Zautomatyzowanym Systemie Kierowania Ogniem przewiduje również aktualizację oprogramowania TOPAZ w wybranych pododdziałach wykorzystujących haubice KRAB i K9 oraz na szczeblach pułku i brygady artylerii lufowej lub rakietowej. W ramach umowy WB Electronics S.A. udzieli Ministerstwu Obrony Narodowej nieograniczonej licencji, umożliwiającej wykorzystanie systemu TOPAZ z interfejsem ASCA w Siłach Zbrojnych RP. Kontrakt przewiduje również opracowanie dokumentacji, przeszkolenie dowódców oraz niezbędne wsparcie techniczne.
Obok zapewnienia realizacji rażenia ogniowego w czasie zbliżonym do rzeczywistego przez różne środki ogniowe, będące na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zaktualizowane oprogramowanie ZZKO TOPAZ, umożliwi uzyskanie interoperacyjności w układzie sojuszniczym i narodowym.
Opracowany przez WB Electronics (wiodącą spółkę GRUPY WB), system TOPAZ to rezultat polskiej myśli technicznej, całkowicie zautomatyzowany, zapewniający zintegrowane dowodzenie i kierowanie ogniem artylerii. Może być skonfigurowany do dowodzenia i kierowania na różnych szczeblach taktycznych, do poziomu pułku lub brygady artylerii lufowej i rakietowej włącznie. TOPAZ wykorzystuje różnorodne środki łączności radiowej oraz przewodowej i radiowej łączności szerokopasmowej, a także może integrować różnego rodzaju sensory, jak systemy nawigacji inercyjnej, radary pola walki czy środki rozpoznania optoelektronicznego.
Wykorzystanie systemu TOPAZ pozwala na skrócenie czasu reakcji ogniowej, automatyzację określenia nastaw do prowadzenia ognia, zapewnia zautomatyzowany obieg informacji rozpoznawczych i podnosi świadomość sytuacyjną na polu walki.
Przeczytaj także:
- Grupa WB konsekwentnie umacnia pozycję rynkową i zdolności produkcji
- Na POLSECURE 2023 Grupa WB zaprezentowała nowości
- GRUPA WB doposaży nowe czołgi dla polskiej armii
ASCA to międzynarodowy projekt, realizowany przy wiodącym udziale państw członkowskich NATO, mający ma na celu zwiększenie interoperacyjności i umożliwienie bezpośredniego współdziałania systemów kierowania ogniem artylerii sił zbrojnych różnych państw uczestniczących w tym programie. Jest to realizowane przez zastosowanie ujednoliconych standardów i jednolitego interfejsu w poszczególnych krajowych systemach.