fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Indie 2 września wyślą satelitę do badania Słońca

Warto przeczytać

Indie, które w zeszłym tygodniu jako pierwszy kraj wysłały z powodzeniem lądownik kosmiczny w pobliże południowego bieguna Księżyca, niezbadanego dotąd obszaru, wystrzelą 2 września satelitę do badania Słońca – ogłosiła w poniedziałek indyjska agencja kosmiczna.

“Wystrzelenie Aditya-L1, pierwszego indyjskiego obserwatorium kosmicznego, które ma badać Słońce, zaplanowano na 2 września” – zakomunikowała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) na Twitterze.

Statek Aditya, co w języku hindi oznacza “Słońce”, zostanie umieszczony w sektorze kosmicznym, oddalonym 1,5 mln kilometrów od Ziemi i ma stale dostarczać wyraźne obrazy Słońca.

“Zapewni to większe korzyści w obserwacji aktywności słonecznej i jej wpływu na pogodę kosmiczną w czasie rzeczywistym” – oświadczyła ISRO.

Statek kosmiczny będzie wyposażony w siedem modułów do obserwacji zewnętrznych warstw Słońca, fotosfery i chromosfery, przy użyciu m.in. detektorów pola elektromagnetycznego. W szczególności będzie obserwował meteorologię słoneczną i zbierać dane do lepszego zrozumienia dynamiki wiatrów słonecznych.

W zeszłym tygodniu na Księżycu wylądował łazik Vikram indyjskiej misji Chandrayaan-3, co uczyniło Indie czwartym krajem, któremu udało się przeprowadzić taką operację, po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach.

W 2014 roku Indie jako pierwszy kraj azjatycki umieściły statek kosmiczny na orbicie wokół Marsa. Delhi zamierza także wysłać w przyszłym roku trzydniową misję załogową wokół Ziemi. (PAP)

zm/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły