fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czechy/ Władze chcą zakazać fizycznego karania dzieci, praktykowanego obecnie przez ponad jedną trzecią rodziców

Warto przeczytać

Przewidywana przez ministerstwo sprawiedliwości Czech nowelizacja kodeksu zakłada, że przemoc fizyczna wobec dzieci jest nie do zaakceptowania. Poprawka zakazuje kar fizycznych, ale nie kryminalizuje rodziców je wymierzających – podaje w niedzielę Czeskie Radio.

Nowelizacja zakłada, że kary fizyczne i psychiczne wobec dzieci byłyby niedopuszczalne. Nie wprowadza kar dla rodziców, na przykład za klapsy wychowawcze. Celem poprawki jest – podkreśla resort – skłonienie rodziców do bardziej odpowiednich środków wychowawczych. Czechy są jednym z ostatnich krajów europejskich bez takich przepisów.

Badania przeprowadzone przez Akademię Medyczną wykazały, że kary fizyczne są stosowane jako powszechny element wychowania przez ponad jedną trzecią rodziców w Czechach. “Często robią tak dlatego, że nie mają innych narzędzi, i nie wiedzą, jak radzić sobie z gniewem własnego dziecka i wyznaczać granice w inny, bezpieczny sposób”, powiedziała pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Klara Szimaczkova Laurenczikova.

Obecnie czeski kodeks stwierdza, że rodzic może stosować środki wychowawcze w zakresie odpowiednim do okoliczności. Mogą one obejmować także kary fizyczne.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły