fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Ukraina/ Przyszły minister obrony Rustem Umerow jest Tatarem Krymskim; był uczestnikiem ważnych negocjacji okresu wojny

Warto przeczytać

41-letni Rustem Umerow, który ma zostać nowym ministrem obrony Ukrainy, uważany jest za urzędnika państwowego o solidnej reputacji; w czasie obecnej wojny brał udział w kluczowych negocjacjach, m.in. dotyczących eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i wymiany jeńców.

Rok temu, we wrześniu 2022 r., Umerow objął obecne stanowisko – szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Jak zauważa agencja Reutera, Umerow jest Tatarem Krymskim. Urodził się w 1982 roku w Samarkandzie, w rodzinie Tatarów deportowanych z Krymu podczas sowieckich represji w 1944 roku.

Umerow jest absolwentem Akademii Zarządzania w Kijowie ze specjalnością gospodarka i finanse. Jak podał portal NV.Ua, w latach 2004-13 Umerow pracował w biznesie i założył własną firmę inwestycyjną. Od 2007 roku był doradcą przywódcy Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa. W 2019 roku został wybrany do Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy).

Jego nazwisko jako przyszłego ministra obrony pojawiło się w mediach ukraińskich w sierpniu br. Według ukraińskiego magazynu “Forbes” przez trzy miesiące szukano kandydata, który zadowoliłby zarówno władze w Kijowie, jak i obywateli i partnerów międzynarodowych Ukrainy.

Umerow to człowiek o reputacji nie skażonej skandalami korupcyjnymi, z dobrymi kontaktami międzynarodowymi i zdolnościami menadżerskimi – pisał niedawno “Forbes”, powołując się na źródła w parlamencie Ukrainy. Jeden z deputowanych, Jarosław Żeleźniak, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Umerow “spędził rok na stanowisku” szefa Funduszu Mienia Państwowego i był to “rok bez skandali, natomiast z rekordowym rezultatem dla funduszu”.

“Forbes” zauważa także, że Umerow był zaangażowany już w trakcie wojny w ważne działania władz Ukrainy – od pierwszych prac nad porozumieniem zbożowym do zabiegów o wymianę jeńców. Gdy wiosną 2022 r. doszło do negocjacji ukraińsko-rosyjskich, Umerow był – jeszcze jako parlamentarzysta – członkiem delegacji ukraińskiej.

Źródło w parlamentarnej komisji obrony powiedziało “Forbesowi”, że Umerow odegrał ważną rolę w powrocie na Ukrainę żołnierzy pułku Azow i “w zaangażowanie w ten proces prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana”. Rozmówcy “Forbesa” opisują Umerowa także jako człowieka szanowanego w krajach arabskich. Jednocześnie, jako szef Funduszu Mienia Państwowego, utrzymywał stałe kontakty z ambasadami i biznesem krajów zachodnich – UE i Stanów Zjednoczonych.

W maju br. Umerow towarzyszył prezydentowi Ukrainy podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii.

Zełenski poinformował w niedzielę, że zaproponuje parlamentowi odwołanie ze stanowiska obecnego ministra obrony Ołeksija Reznikowa i powołanie na jego miejsce Umerowa. Tym samym potwierdził wcześniejsze doniesienia o odejściu dotychczasowego szefa resortu obrony. (PAP)

awl/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły