fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

18.7 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Chiny/ Przywódca kraju Xi Jinping wezwał armię do zwiększenia gotowości bojowej

Warto przeczytać

Przywódca ChRL Xi Jinping wezwał armię do wszechstronnego podnoszenia gotowości bojowej – poinformowała w niedzielę oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua, relacjonując niedawną inspekcję Xi w jednostce wojskowej na północnym wschodzie Chin.

Xi, który jest sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW), której podlega chińska armia, pochwalił wojsko i policję za pomoc w usuwaniu skutków powodzi, jakie nawiedziły tego lata północno-wschodnią część kraju.

Podczas piątkowej inspekcji w jednostce wezwał armię do podniesienia poziomu gotowości bojowej, wzmocnienia treningu i budowania nowych zdolności bojowych, by skutecznie wypełniać zadania wyznaczane przez partię i lud – przekazała Xinhua.

W ubiegłym roku w czasie XX krajowego zjazdu KPCh Xi nakazał przyspieszenie modernizacji chińskiej armii, by stała się wojskiem „światowej klasy”. Później wzywał również do wzmocnienia treningu pod kątem rzeczywistej walki i podnoszenia gotowości bojowej, aby armia była w stanie walczyć i wygrywać wojny.

W ostatnich latach Chiny nasilają presję wojskową na demokratycznie rządzony Tajwan, uznawany przez Pekin za część ChRL. Chińska armia przeprowadziła w tym roku ćwiczenia w pobliżu wyspy w odwecie za spotkanie tajwańskiej prezydent Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Kalifornii. Według Pekinu trenowano między innymi uderzenia precyzyjne i blokadę wyspy.

Źródłem napięć są również spory terytorialne na Morzu Południowochińskim, które uznawane jest za jeden z potencjalnych punktów zapalnych ewentualnego konfliktu. Chiny uznają prawie całe to morze za swoje własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami innych państw regionu do poszczególnych części akwenu.(PAP)

anb/ adj/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły