fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Izrael/ Rząd gotów na ustępstwa wobec Palestyńczyków w zamian za normalizację stosunków z Arabią Saudyjską

Warto przeczytać

Rząd premiera Benjamina Netanjahu gotów jest na kompromis z władzami Autonomii Palestyńskiej w zamian za umowę normalizującą stosunki z Arabią Saudyjską – poinformował w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Tzachi Hanegbi.

“Prowadzę z nimi dialog w imieniu premiera od ośmiu miesięcy” – powiedział Hanegbi, cytowany przez portal “Times of Israel”.

Hanegbi przekazał, że rozmowy odbywają się w ramach dialogu z Jordanią, Egiptem i USA oraz że zaangażowane strony spotkały się w Akabie i Szarm el-Szejk na początku tego roku.

Odnosząc się do perspektyw porozumienia z Rijadem, Hanegbi stwierdził, że “ważne jest, aby Palestyńczycy byli częścią tego procesu”.

“Wierzę, że nastąpiła zmiana w podejściu Palestyńczyków – powiedział Hanegbi. – Są bardzo aktywni. Rozmawiają z Amerykanami, rozmawiają z Saudyjczykami, rozmawiają z nami o tym, jaki może być +znaczący palestyński element+ porozumienia”.

Hanegbi zaznaczył, że rząd Netanjahu jest skłonny pójść na znaczne ustępstwa wobec Palestyńczyków, ale nie może zaakceptować żadnych rozwiązań, które zagrażałyby bezpieczeństwu Izraela.

Bliskowschodni eksperci podkreślają, że choć uzdrowienie stosunków między głównymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie stanowiłoby istotną zmianę dla regionu, to jednak większość znawców tematu jest zgodna, że pełen reset stosunków będzie zależał od porozumienia w kwestii palestyńskiej.

Izrael i Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, ale nieoficjalne kontakty między tymi krajami zacieśniły się w ostatnich latach ze względu na zagrożenie ze strony Iranu.

Z Jerozolimy Marcin Mazur (PAP)

mma/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły