fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

3.1 C
Warszawa
poniedziałek, 11 grudnia, 2023

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

spot_img

Szef dyplomacji UE: Wielka Brytania, Francja i Niemcy utrzymają sankcje wobec Iranu

Warto przeczytać

Wielka Brytania, Francja i Niemcy poinformowały Unię Europejską, że utrzymają sankcje wobec Iranu dotyczące rakiet balistycznych, które miały wygasnąć w październiku w związku z łamaniem przez Teheran porozumienia nuklearnego z 2015 roku – poinformował w czwartek szef unijnej dyplomacji i koordynator układu Josep Borrell.

“Ministrowie spraw zagranicznych oświadczają, że Iran nie przestrzega przepisów od 2019 roku i uważają, że nie zostało to rozwiązane w ramach mechanizmu rozstrzygania sporów dotyczących JCPOA (umowy nuklearnej – PAP)” – napisał Borrell w komunikacie.

“Wyrażają zamiar niepodejmowania kroków dotyczących zniesienia dalszych sankcji w dniu 18 października 2023 roku” – podkreślił.

Zgodnie z umową nuklearną JCPOA z 2015 roku Iran nie powinien wzbogacać uranu w stopniu wyższym niż 3,67 proc., czyli do poziomu wystarczającego do napędzania elektrowni atomowej. Po odstąpieniu przez USA od tego porozumienia w 2018 roku Iran znacznie przyspieszył program wzbogacania uranu, z 3,67 proc. do 60 proc., blisko poziomu pozwalającego na zbudowania broni jądrowej – 90 proc.

Teheran kontynuuje także rozbudowywanie swojego programu rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. (PAP)

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły