fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Ambasador USA w Budapeszcie: Węgry są świadome korzyści z akcesji Szwecji do NATO; myśliwce w ich armii to szwedzkie Gripeny

Warto przeczytać

Węgry są świadome korzyści z przystąpienia Szwecji do NATO – stwierdził w piątek David Pressman, ambasador USA w Budapeszcie. Zauważył przy tym, że myśliwce będące na wyposażeniu węgierskich sił zbrojnych to szwedzkie Gripeny.

„Wszystkie samoloty myśliwskie Węgierskich Sił Obronnych to szwedzkie Gripeny. Każdy z nich jest utrzymywany przy wsparciu szwedzkiej armii” – powiedział Pressman, cytowany przez portal hvg.hu. „Węgry są w pełni świadome ogromnych korzyści, jakie przystąpienie Szwecji przyniosłoby wszystkim członkom Sojuszu” – dodał amerykański dyplomata.

W związku z tym, że premier Viktor Orban wyraził poparcie dla członkostwa Szwecji w NATO, Pressman „oczekuje szybkich działań ze strony węgierskiego rządu i parlamentu” – pisze hvg.hu.

Ambasador USA wielokrotnie krytykował rząd Węgier za postawę wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie, za bliskie kontakty z Kremlem, a także za zwłokę w ratyfikacji wniosków Finlandii i Szwecji do NATO.

W czerwcu dziennik „Washington Post” informował, że James E. Risch (Partia Republikańska) z Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA wstrzymał wartą 735 mln dolarów sprzedaż broni dla Węgier jako odpowiedź na blokowanie przez Budapeszt ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO.

Spośród wszystkich członków Sojuszu jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze akcesji Szwecji. Członkowie rządu Orbana powtarzają, że Węgry nie będą ostatnim krajem NATO, który dokona ratyfikacji.

Wnioski Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO zostały złożone w węgierskim parlamencie ponad rok temu. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, zaraz przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim; Finlandia została 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego 4 kwietnia.

Wciąż nie wiadomo, kiedy odbędzie się głosowanie nad wnioskiem szwedzkim. Pod koniec sierpnia węgierski dziennik „Nepszava” informował, że w porządku obrad jesiennej sesji parlamentu Węgier, która rozpocznie się 25 września, nie ma jeszcze punktu na ten temat.

W ostatnich dniach węgierscy politycy, w tym minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, krytykowali Szwecję za treści w jednym z filmów edukacyjnych dla uczniów, w którym mówi się o pogarszaniu się stanu węgierskiej demokracji od 2010 roku, czyli od czasu dojścia do władzy Viktora Orbana.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły