fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

-3.9 C
Warszawa
środa, 29 listopada, 2023

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

spot_img

Polski Alarm Smogowy nominowany do prestiżowej nagrody ekologicznej

Warto przeczytać

spot_img

Polski Alarm Smogowy (PAS) znalazł się w grupie 15 finalistów nominowanych – spośród ponad tysiąca zgłoszonych organizacji – do nagrody Earthshot Prize Awards, ustanowionej przez księcia Williama za działania na rzecz ekologii. Nominacje ogłoszono we wtorek w Nowym Jorku.

Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej.

PAS został nominowany w kategorii powietrze – za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii społecznych na rzecz ochrony środowiska.

Poza kategorią powietrze, nagroda jest przyznawana jeszcze w czterech kategoriach: klimat, bioróżnorodność, oceany, odpady. W każdej kategorii do finału nominowano po trzy organizacje.

Nominacje zostały ogłoszone we wtorek na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku.

Nagroda Earthshot Prize Awards została ustanowiona w 2020 r. Jej celem jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, w tym zanieczyszczania powietrza.

W skład kapituły nagrody wchodzą m.in.: Książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, Królowa Jordanii Rania Al Abdullah, Cate Blanchett.

Polski Alarm Smogowy, ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych, został nominowany za prowadzone w Polsce działania na rzecz czystego powietrza, które uznano za jedną z najskuteczniejszych na świecie kampanii w obszarze ochrony środowiska. Wśród reform, o które zabiegał PAS, znajdują się m.in. uchwały antysmogowe, normy jakości węgla, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych, programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Te zmiany przyczyniły się do znacznej poprawy jakości powietrza w Polsce.

“Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu. Zanieczyszczenie powietrza wciąż co roku przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych śmierci. Musimy to zmienić” – powiedział lider PAS Andrzej Guła.

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada. Pięciu z 15 finalistów otrzyma kwotę 1 miliona funtów na prowadzenie dalszych działań.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mir/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły