fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ Kongres Deputowanych zgodził się na używanie w izbie języka katalońskiego, baskijskiego i galisyjskiego

Warto przeczytać

Kongres Deputowanych Hiszpanii zatwierdził w czwartkowym głosowaniu zmianę regulaminu tej niższej izby parlamentu, dopuszczając używanie w niej nowych języków: katalońskiego, baskijskiego oraz galisyjskiego. Dotychczas jedynym językiem używanym podczas posiedzeń izby był hiszpański, nazywany też kastylijskim.

Dzięki zmianie regulaminu Kongresu trzy dopuszczane do używania w izbie języki będą mogły być stosowane zarówno podczas sesji plenarnych, jak też w trakcie prac komisji.

Za przyjęciem nowych języków głosowało 180 deputowanych. Przeciwnych było 170 członków 350-osobowej izby.

Kluczowe dla zmiany regulaminu Kongresu było poparcie ze strony Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) premiera Pedro Sancheza, mającej w Kongresie 122 deputowanych.

Według hiszpańskich komentatorów poparcie ze strony socjalistów jest ukłonem w kierunku ugrupowań separatystycznych z Katalonii i Kraju Basków, których poparcie będzie decydujące w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Hiszpanii wyłonionego po wyborach z 23 lipca.

Wprawdzie wyznaczony przez króla Filipa VI na premiera Alberto Nunez Feijoo, szef centroprawicowej Partii Ludowej (PP), która wygrała wybory, będzie 26 września ubiegał się w Kongresie o poparcie dla swojego gabinetu, ale z dotychczasowych deklaracji partii politycznych wynika, że nie zdobędzie on wotum zaufania.

W tej sytuacji kolejnym kandydatem na premiera będzie Sanchez, którego PSOE zajęła drugie miejsce w lipcowych wyborach. Gdyby również liderowi socjalistów nie udało się zdobyć wotum zaufania izby, prawdopodobnie w styczniu 2024 r. odbędą się w Hiszpanii kolejne wybory parlamentarne.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły