fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francuska skrajna prawica atakuje papieża

Papież Franciszek swoimi poglądami często wzbudza kontrowersje. Jednak przed planowaną wizytą w Marsylii przewodniczący skrajnie prawicowej francuskiej partii Reconquista rozpętał bezprecedensową kampanię wymierzoną w idee i doktrynę papieża – informuje hiszpański dziennik „ABC”.

Warto przeczytać

Éric Zemmour to przewodniczy niewielkiej partii Reconquista, która na francuskiej scenie politycznej znajduje się bardziej na prawo od kierowanej przez Marine Le Pen partii Rassemblement Nationale. Tradycyjna prawica Le Pen angażuje przede wszystkim wyborców z klasy robotniczej i unika wikłania się w kwestie religijne. Tymczasem skrajna prawica Zemmoura trafia do tradycjonalistycznych katolików, którzy negatywnie reagują na próby modernizacji Kościoła.

W swej karierze Zemmour już kilkakrotnie usłyszał wyrok za podżeganie do nienawiści na tle rasowym, a obecnie toczą się przeciw niemu różne postępowania dotyczące homofobii, zbrodni przeciwko ludzkości i zniesławienia administracji publicznej.

Przewodniczący Reconquisty uważa, że „dla papieża i Macrona chrześcijańska Europa się skończyła. Tych dwóch mężczyzn łączy uniwersalizm. Nie chcą mieć nic wspólnego z europejskimi katolikami w zdechrystianizowanej Europie”. Zarzuca papieżowi Franciszkowi „pragnienie dechrystianizacji” Europy.

Z krytyką Zemmoura spotkał się też zamiar wzięcia udziału w papieskiej mszy przez parę prezydencką – Emmanuela Macrona i jego żony, która dawniej była nauczycielką w szkole jezuickiej.

Prasa spodziewa się, że podczas wizyty w Marsylii papież Franciszek podejmie między innymi temat moralnej obrony imigracji. Przeciwny temu Zemmour powiedział: „Nauczyłem się bardzo pięknego zdania z chrześcijaństwa, od świętego Augustyna, że nie można czynić dobra, dopóki nie czyni się zła”. Zemmour chce sprowadzić problem imigracji na płaszczyznę teologiczną: „Zamienić dążenie do dobra w zło”.

Specjalizujący się w historii starożytnego chrześcijaństwa Jean-Marie Salamito wskazał, że „ta idea nie jest ani augustyńska, ani chrześcijańska. Jest to nadużycie w imię świętego Augustyna, manipulacja”.

Numerem dwa Reconquisty jest Marion Marechal Le Pen, siostrzenica Marine Le Pen i wnuczka protoplasty, który odbudował francuską skrajną prawicę. Co ciekawe, Marine Le Pen jest politycznym wrogiem Zemmoura.

Marion Marechal Le Pen uderzyła w podobne tony, co lider ugrupowania: „Myślę, że papież się myli. Za bardzo angażuje się w politykę. Papież jest nieomylny w sferze dogmatów. Jednak ma południowoamerykański punkt widzenia i nie jest świadomy problemów imigracyjnych, które my znamy”.

Teologiczne ataki Zemmoura i polityczne twierdzenia Marion Marechal Le Pen mają zarówno religijny, kulturowy, jak i wyborczy wymiar.

Przeczytaj także:

We współczesnej Francji żaden polityk nie atakował tak zaciekle papieża. Jednak już wcześniej Zemmour i inni przedstawiciele fundamentalistycznych grup prawicowych przez długi czas byli skonfliktowani z Watykanem.

W eurowyborach w 2024 r. Marion Marechal Le Pen otwierać będzie listę francuskiej ultraprawicy. Jej rywalką będzie między innymi jej ciotka, Marine Le Pen.

SourceABC

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły