fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22.6 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Finlandia/ Na żądanie Rosji zamknięto uruchomiony 100 lat temu konsulat generalny w Petersburgu

Warto przeczytać

Rząd Finlandii, wypełniając żądanie władz Rosji, zamknął uruchomiony w 1923 roku konsulat generalny w Petersburgu. Z masztów przed siedzibą placówki ściągnięto flagi Finlandii oraz UE.

„Mówiąc słowami prezydenta (Finlandii) Sauliego Niinisto, zamknięcie konsulatu generalnego oznacza zakończenie pewnej epoki” – przyznała konsul Sannamaaria Vanamo w oficjalnym pożegnaniu.

W reakcji na wydalenie z Finlandii w połowie tego roku kilku rosyjskich dyplomatów, władze Rosji nakazały zamknąć fińską placówkę konsularną w dawnej stolicy kraju, dając czas Finom do początku października. Konsulat zaczął funkcjonować w styczniu 1923 roku. Działał jednak z przerwą – zamknięty został w 1938 roku i ponownie wznowił działalność po blisko 30 latach, tj. w 1966 roku.

Dotychczas konsulat był główną fińską placówką odpowiedzialną za wydawanie wiz Rosjanom. Wcześniej w tym roku zamknięte zostały jego delegatury w Murmańsku i Pietrozawodsku. W dalszym ciągu działa ambasada Finlandii w Moskwie.

Helsinki już wcześniej zapowiedziały, że w reakcji na kroki Moskwy odpowiedzą „symetrycznie” i z początkiem października wypowiedziane zostanie pozwolenie na działalność konsulatu generalnego Rosji w Turku. (PAP)

pmo/ ap/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły