fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hiszpania/ Weszła w życie ustawa o dobrostanie zwierząt; kary grzywny do 200 tys. euro

Warto przeczytać

Z końcem tygodnia w Hiszpanii weszła w życie wzbudzająca wątpliwości obywateli ustawa o dobrostanie zwierząt, która reguluje opiekę nad zwierzętami domowymi – psami, kotami i innymi. Ustawa przewiduje surowe kary finansowe w przypadku naruszenia nowych przepisów – od 500 do 200 tys. euro.

W myśl nowych regulacji obowiązkiem właścicieli staje się zapewnienie zwierzętom dobrostanu “zgodnie z charakterystyką każdego gatunku”.

Na pojawiające się liczne wątpliwości obywateli odpowiedziała na Instagramie rzeczniczka policji krajowej Elisa Rebolo.

Pod kara grzywny do 10 tys. euro nie wolno pozostawiać psów przywiązanych przed sklepem podczas dokonywania nawet drobnych zakupów – ostrzegła.

Zagrożone karą jest też pozostawianie psa samego w samochodzie “nawet na chwilę i w temperaturze niestanowiącej dla niego zagrożenia”.

Całkowicie zabronione jest stosowanie obroży elektrycznych, kolców lub innych narzędzi mogących spowodować obrażenie zwierzęcia.

Nie wolno pozostawiać psów samych w domu dłużej niż 24 godziny, a innych zwierząt dłużej niż trzy dni nawet wtedy, gdy mają wystarczającą ilość jedzenia i wody do picia. Do poważnego wykroczenia należy stałe trzymanie zwierząt domowych na podwórkach, balkonach, tarasach, w piwnicach i magazynach.

W przypadku zaginięcia zwierzęcia, należy powiadomić odpowiednie władze lokalne w ciągu 48 godzin – wyjaśniła rzeczniczka.

Nowe przepisy mają na celu ochronę zwierząt domowych i gatunków dzikich, znajdujących się pod opieką ludzi oraz zagwarantowanie, aby nie były uśmiercane, maltretowane ani porzucane. W zreformowanym kodeksie cywilnym zwierzęta zostały uznane za “istoty obdarzone wrażliwością”.

Ze względu na brak szczegółowych przepisów czasowo został zawieszony obowiązek ukończenia przez właścicieli psów szkolenia oraz obowiązkowe ubezpieczenia wszystkich ras psów – podano w komunikacie dyrekcji generalnej ds. ochrony zwierząt ministerstwa spraw socjalnych i Agendy 2030. Obecnie prawo nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia o wartości nie niższej niż 120 tys. euro jedynie dla właścicieli ras niebezpiecznych.

W Hiszpanii jest więcej psów i kotów niż dzieci poniżej 15 lat. Zgodnie z tegorocznymi danymi krajowego stowarzyszenia producentów karmy dla zwierząt domowych, w hiszpańskich domach jest 15 mln psów i kotów/ Dzieci poniżej 15. roku życia jest 6,6 mln.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ adj/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły