fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

24.8 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Izrael/ Służby ratownicze: ciała ponad 100 ofiar Hamasu znaleziono w kibucu

Warto przeczytać

W kibucu Beeri na południu Izraela znaleziono ciała ponad 100 osób zamordowanych przez palestyński Hamas – przekazała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na izraelską służbę ratowniczą Zaka.

Zakładnicy byli tam przetrzymywani od początku rozpoczętego w sobotę ataku Hamasu na państwo żydowskie. Kibuc Beeri liczył przed jego rozpoczęciem około 1000 mieszkańców. Tym samym oficjalna liczba ofiar po stronie Izraela wzrosła do ponad 900. Najnowsze dane o zabitych po stronie palestyńskiej mówią o 687 potwierdzonych zabitych.

W niedzielę izraelskie media informowały, że z położonego w pobliżu kibucu Beeri terenu, na którym odbywał się festiwal muzyczny z okazji żydowskiego święta Sukkot, służby zabrały ciała 260 osób zabitych przez terrorystów Hamasu.

Izraelskie wojsko rozpoczęło w poniedziałek totalne oblężenie Strefy Gazy, wstrzymując dostawy żywności, wody, paliwa i zaopatrzenia dla społeczności liczącej ok. 2,3 miliona jej mieszkańców; przeprowadzono też zmasowane naloty na pozycje Hamasu w odwecie za rozpoczęty w sobotę rano atak bojowników – przypomina agencja AP.

Siły zbrojne Izraela poinformowały też, że odzyskały w większości kontrolę nad miastami w południowej części kraju, gdzie toczono walki z oddziałami Hamasu. Hamas i inne ugrupowania terrorystyczne operujące w Strefie Gazy twierdzą, że nadal przetrzymują ponad 130 osób – żołnierzy i cywilów – uprowadzonych z terytorium Izraela.

W sobotę rano Izrael został zaatakowany przez bojowników z terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas. Był to atak, którego władze i służby Izraela się nie spodziewały i spowodował on największą od 1973 roku liczbę ofiar śmiertelnych, gdy Izrael stoczył wojnę z koalicją syryjsko-egipską.

“Od czasów Holokaustu nie zabito tylu Żydów jednego dnia” – powiedział w poniedziałek prezydent Izraela Icchak Herzog. (PAP)

sm/ ap/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły