fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

UE/ Rada Europejska: Izrael ma prawo do obrony zgodnie z prawem międzynarodowym; Hamas ma uwolnić wszystkich zakładników

Warto przeczytać

Po pierwszym dniu obrad szczytu Rady Europejskiej, które zakończyły się w nocy z czwartku na piątek, w przyjętych konkluzjach unijni przywódcy “podkreślili prawo Izraela do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym”. Wezwali też ponownie Hamas do “natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników bez żadnych warunków wstępnych”.

“Rada Europejska ponownie z całą stanowczością potępia Hamas za jego brutalne i masowe ataki terrorystyczne na Izrael. Wykorzystywanie cywilów jako żywych tarcz przez Hamas jest szczególnie godnym potępienia okrucieństwem” – czytamy w konkluzjach z pierwszego dnia szczytu, który odbywa się w Brukseli.

“Rada Europejska zdecydowanie podkreśla prawo Izraela do samoobrony zgodnie z prawem międzynarodowym i międzynarodowym prawem humanitarnym. Ponawia swoje wezwanie skierowane do Hamasu natychmiastowego uwolnienie wszystkich zakładników bez żadnych warunków wstępnych. Rada Europejska ponownie podkreśla znaczenie zapewnienia przez cały czas ochrony wszystkich cywilów zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym. Ubolewa nad wszelkimi ofiarami śmiertelnymi wśród cywilów” – zaznaczyli unijni przywódcy.

Wyrazili jednocześnie “najgłębsze zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją humanitarną w Gazie” i wezwali do zapewnienia “szybkiego, bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej” za pośrednictwem korytarzy humanitarnych i przerw w prowadzeniu działań wojennych.

“Unia Europejska będzie ściśle współpracować z partnerami w regionie, aby chronić ludność cywilną, zapewniać pomoc i ułatwiać dostęp do żywności, wody, opieki medycznej, paliwa i schronienia, dbając o to, aby organizacje terrorystyczne nie nadużywały tej pomocy” – zapowiedzieli szefowie państw i rządów UE zgromadzeni w Brukseli.

Przypomnieli również o o konieczności uniknięcia eskalacji konfliktu w regionie i współpracy “z partnerami, w tym z Autonomia Palestyńską” w działaniach zmierzających do osiągnięcia tego celu.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jm/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły