fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Hamas z zadowoleniem przyjął rezolucję ZO ONZ w sprawie rozejmu humanitarnego w Strefie Gazy

Warto przeczytać

Palestyński Hamas z zadowoleniem przyjął w piątek rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wzywającą do “humanitarnego rozejmu”. W dokumencie nie znalazło się potępienie zamachów palestyńskiego islamistycznego ruchu z 7 października.

“Z zadowoleniem przyjmujemy uchwałę Zgromadzenia Ogólnego ONZ wzywającą do natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni i wzywamy do jej natychmiastowego wdrożenia w celu zapewnienia paliwa i pomocy humanitarnej ludności cywilnej” – napisał w komunikacie Hamas, który sprawuje władzę w Strefie Gazy.

Wcześniej ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan określił jako “hańbę” głosowanie Zgromadzenia Ogólnego nad rezolucją. “To czarny dzień dla ONZ i ludzkości” – mówił Erdan. Jego zdaniem głosowanie pokazało, że większość społeczności międzynarodowej “woli wspierać nazi terrorystów zamiast Izrael”.

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w piątek rezolucję, zainicjowaną przez państwa arabskie, a wzywającą do “humanitarnego rozejmu” w konflikcie między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Jest to pierwszy dokument przyjęty przez ONZ w reakcji na konflikt.

Tekst wzywa do “natychmiastowego, trwałego i podtrzymanego rozejmu humanitarnego, prowadzącego do przerwania walk”, a także do szanowania zasad prawa międzynarodowego przez wszystkie strony, w tym do ochrony cywilów, szkół i szpitali. Państwa wezwały też do pozwolenia na dostarczenie pomocy humanitarnej.

Nie znalazło się w nim natomiast potępienie zamachów Hamasu z 7 października. Przedstawiciel Pakistanu, jednego z 22 państw zgłaszających rezolucję, tłumaczył, że takiego tekstu zabrakło, bo potępiony nie został z nazwy także Izrael, a to jego okupacja Palestyny stanowi “grzech pierworodny” i główną przyczynę konfliktu. (PAP)

zm/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły