fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czarnogóra/ Media; Podgorica oszukała UE mówiąc, że objęła sankcjami 34 obywateli Rosji; zajęto nieruchomość tylko jednego Rosjanina

Warto przeczytać

Władze Czarnogóry oszukały Unię Europejską, podając, że w 2022 roku objęły sankcjami aktywa 34 obywateli Rosji, gdy faktycznie zamrożono mienie tylko jednego Rosjanina – podała w czwartek serbska redakcja Radia Wolna Europa, powołując się na informacje dyrekcji ds. katastru i mienia państwowego Czarnogóry.

Były minister spraw wewnętrznych Filip Adżić ogłosił w czerwcu ubiegłego roku, że władze, zgodnie z polityką europejską, zamroziły 44 nieruchomości 34 obywateli Rosji objętych sankcjami. Informacja ta znalazła się następnie w raporcie Komisji Europejskiej.

“Faktycznie zamrożono mienie należące tylko do jednego Rosjanina” – podało RWE. “Listy sankcyjne zawierały imiona i nazwiska, a tylko część daty urodzenia. Wydano odpowiednie decyzje w przypadku osób widniejących na liście, jednak później okazało się, że decyzje dotyczyły osób niewłaściwych, które posiadały to samo imię i nazwisko, co objęci sankcjami Rosjanie” – tłumaczyła cytowana przez Radio dyrekcja.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Czarnogóry nie odpowiedziało RWE przez ponad dwa tygodnie na pytanie o to, dlaczego przedstawiło nierzetelne dane, wprowadzając w błąd opinię publiczną i UE.

Nazwisko jedynej właściwej osoby, objętej w Czarnogórze sankcjami, nie zostało ujawnione, jednak najbardziej prawdopodobne jest to, że jest nią Marat Baszyrow, były premier samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy – zaznaczyło RWE.

Objęta sankcjami nieruchomość, to 33-metrowe mieszkanie w Budvie na adriatyckim wybrzeżu.

Obywatele Rosji są właścicielami ok. 19 tys. nieruchomości w liczącej niewiele ponad 600 tys. mieszkańców Czarnogórze. W październiku tego roku Parlament Europejski przyjął uchwałę w sprawie Czarnogóry, w której “z zadowoleniem przyjmuje przestrzeganie przez Czarnogórę sankcji nałożonych na Rosję”. PE podkreślił jednak, że “istnieją obawy w związku z osiedlaniem się w Czarnogórze dużej liczby obywateli Rosji, w tym oligarchów”. (PAP)

jbw/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię