fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

USA/ Departament Stanu: Rosja podważa poparcie dla Ukrainy w Ameryce Łacińskiej

Warto przeczytać

Rosja prowadzi i finansuje kampanię dezinformacyjną w krajach Ameryki Łacińskiej, nastawioną na podważanie poparcia dla Ukrainy i promowanie antyamerykańskich i antynatowskich narracji – poinformował we wtorek w komunikacie Departament Stanu USA. Rosja ma przy tym posługiwać się lokalnymi mediami i influencerami.

Departament Stanu zauważa, że rosyjskie władze finansują kampanię dezinformacyjną w całej Ameryce Łacińskiej, a w swojej kampanii wykorzystują rozwinięte kontakty w latynoskich mediach.

Według amerykańskiego resortu spraw zagranicznych kampania jest prowadzona w większości państw Ameryki Łacińskiej, od Argentyny po Meksyk, a jej celem jest “tłoczenie propagandy” za pomocą mediów lokalnych, tak by podważać poparcie dla Ukrainy oraz “propagować antyamerykańskie treści i antynatowskie nastroje”.

W skoordynowaną akcję zaangażowane mają być trzy powiązane z Kremlem firmy – Social Design Agency (SDA), Instytut Rozwoju Internetu i struktura z dużym doświadczeniem w prowadzeniu kampanii wpływów. Przemycają do mediów zmanipulowane lub fałszywe informacje i narracje.

Jedną z promowanych narracji jest przedstawianie Rosji jako “czempiona przeciwko neokolonializmowi”, mimo zaangażowania Rosji w imperialną wojnę przeciwko Ukrainie i rabunkową eksploatację zasobów naturalnych Afryki.

Według Waszyngtonu, kampania Kremla ma wykorzystywać starannie hołubioną i zorganizowaną grupę dziennikarzy w jednym z krajów – prawdopodobnie Chile – posiadającą przedstawicieli z innych krajów. Grupa ta ma otrzymywać od zespołu w Rosji treści, które po odpowiedniej redakcji miałyby trafiać do lokalnych mediów. W ten sposób propagowanie rosyjskich narracji ma wydawać się bardziej naturalne i organiczne.

Jednym z głównych organizatorów akcji jest prokremlowski dziennikarz Oleg Jasinski, który “utrzymuje i wykorzystuje szeroką sieć hiszpańsko- i portugalskojęzycznych dziennikarzy i mediów”, którym sufluje treści. Głównymi współpracownikami Kremla mają być mająca siedzibę w Ekwadorze agencja Pressenza i chilijski portal El Ciudadano, ale – jak odnotowuje Departament Stanu – “grupa ma do dyspozycji szerszą sieć zasobów medialnych w celu dalszego wzmacniania informacji”.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły