Arabia Saudyjska zainteresowała się Afryką już w latach 60. poprzedniego wieku. Wtedy wiele europejskich kolonii w Afryce uzyskało niepodległość. Od tamtego czasu Saudyjski Fundusz Rozwoju przyznał 54 krajom afrykańskim 580 pożyczek o łącznej wartości około 13,5 mld dolarów.
Obecnie Saudyjczycy prowadzą „misje” operacyjne w przynajmniej 31 krajach afrykańskich. W nadchodzących latach planowane jest otwarcie kolejnych 13, spora część z nich będzie polegała na anulowaniu kredytów, jakie kraje Afryki zaciągnęły u innych państw i instytucji.
Saudyjski minister finansów Mohammed Al-Jadaan ogłosił współpracę Arabii Saudyjskiej z pogrążoną w kryzysie gospodarczym Ghaną. To najbardziej zadłużony kraj Afryki, który negocjuje umorzenie długu o wartości ponad 10 mld dolarów.
Na duże zmiany i inwestycje wskazuje także niedawne spotkanie w Rijadzie, stolicy Arabii Saudyjskiej, gdzie z księciem Muhammadem bin Salmanem rozmawiali przedstawiciele 50 krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
Saudyjski minister inwestycji Khalid Al-Falih ogłosił, że saudyjski królewski fundusz Sovereign Wealth Fund zmieni rozkład sił w Afryce. Fundusz ten opiewa na ponad 700 mld dolarów. Jednocześnie minister energetyki, książę Abdulaziz bin Salman, podpisał umowy z Czadem, Etiopią, Rwandą, Nigerią i Senegalem.
Do 2000 r. w Afryce inwestowały właściwie tylko kraje UE oraz Chiny. Teraz Arabia Saudyjska chce nadrobić straty. Do 2030 r. planuje na ten cel wydać 40 mld dolarów.
Największym pożyczkodawcą w Afryce pozostają na razie Chiny. Jednak to państwo zorientowane jest w tym regionie przede wszystkim na projekty infrastrukturalne, przez co Europa odgrywa rolę największego inwestora. Chiny pod względem inwestycji zajmują dopiero czwarte miejsce, a ich inwestycje mocno się skurczyły z powodu pandemii.
Na różne inwestycje w Afryce Arabia Saudyjska chce przeznaczyć przeszło 25 mld dolarów. Oprócz tego Saudyjski Fundusz Rozwoju wyda 5 mld na projekty rozwojowe, a inicjatywy z obszaru kultury, środowiska i technologii zdobędą dofinansowanie w wysokości 10 mld dolarów.
Przeczytaj także:
- Dlaczego Arabia Saudyjska nie chce upadku reżimu w Iranie?
- Co wiąże Saudyjczyków z rosyjskimi potentatami energetycznymi?
- Postawa Bidena sprawia, że Arabia Saudyjska sprzyja Putinowi
W ostatnich latach Arabia Saudyjska przekazała 54 krajom afrykańskim ponad 45 mld dolarów na projekty humanitarne i rozwojowe. Książę bin Salman ogłosił także zamiar zwiększenia liczby saudyjskich ambasad, by rozszerzyć polityczną obecność kraju na tym Kontynencie.