fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

MSZ: Polska w Radzie Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej; Rosja bez wymaganego poparcia

Warto przeczytać

Polska została wybrana do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) na kadencję 2024-2026; kandydatura Rosji nie uzyskała wymaganego poparcia, wobec czego straci ona miejsce w Radzie Wykonawczej – podano w środę na stronie resortu spraw zagranicznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało w środę, że “Polska została wybrana do Rady Wykonawczej Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej na kadencję 2024-2026”.

Decyzja – jak przekazano – zapadła podczas Konferencji Państw Stron Konwencji o Zakazie Broni Chemicznej (CWC) w Hadze. Do Rady – jak poinformował resort – weszły także: Litwa i Ukraina.

“123 głosy poparcia dowodzą, że Polska, jako wieloletni, zdecydowany zwolennik CWC, jest postrzegana jako wiarygodny i konstruktywny Kraj Członkowski, zaangażowany w realizację celu, jakim jest uwolnienie świata od broni chemicznej” – podano w komunikacie. “W głosowaniu nasi partnerzy docenili także rolę Polski we wdrażaniu CWC, poprzez corocznie sponsorowaną przez nasz kraj rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ” – podkreślono.

Ministerstwo podało też, że kandydatura Rosji nie uzyskała wymaganego poparcia, co oznacza, że “straci ona miejsce w Radzie Wykonawczej, która nadzoruje działalność Sekretariatu Technicznego OPCW i jest odpowiedzialna za wdrażanie i przestrzeganie Konwencji”.

“Głosowanie pokazało, że zdecydowana większość Państw-Stron podziela stanowisko, że w kontekście brutalnej agresji przeciwko Ukrainie, Rosja nie powinna obecnie zasiadać w Radzie Wykonawczej” – napisano w komunikacie MSZ.

Autorka: Paulina Kurek

pak/ godl/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły