fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.1 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Młodzi Hiszpanie pełni pesymizmu

Ponad połowa młodych mieszkańców Hiszpanii nie jest w stanie pokryć swoich podstawowych wydatków. Co czwarty 30-latek wciąż mieszka z rodzicami. Za sytuację obwiniają rządzących – informuje „La Razón”.

Warto przeczytać

Badanie przeprowadzone przez EsadeEcpol i Fundację Friedricha Naumanna pokazało, że w Hiszpanii trudno jest się młodym ludziom usamodzielnić. Nie zrobiło tego wciąż 30 proc. trzydziestolatków i 20 proc. osób w wieku 35 lat. Wciąż mieszkają z rodzicami.

Ponad połowa młodych Hiszpanów (58 proc.) nie jest w stanie pokryć swoich podstawowych wydatków. Twierdzą, że mają bardzo ograniczone możliwości spędzania wolnego czasu, 40 proc. ma trudności z oszczędzaniem w perspektywie krótkoterminowej, a prawie połowa w długoterminowej. Zaledwie 30 proc. jest w stanie poradzić sobie w nagłych sytuacjach finansowych.

W efekcie, 26,5 proc. Hiszpanów w wieku od 30 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. Nie lepiej jest w Portugalii, gdzie taka sytuacja dotyczy 23 proc. osób w tej grupie wiekowej ani we Włoszech (29,5 proc.). Jeszcze gorzej jest w Tunezji, gdzie domu rodzinnego nie opuszcza prawie 50 proc. dorosłych już dzieci.

Młodzi Hiszpanie usamodzielniają się przeciętnie w wieku 28 lat. Tylko 20 proc. odchodzi z domu tuż po uzyskaniu pełnoletniości.

Bez pieniędzy

Główną przyczyną tego, że młodzi Hiszpanie nie odchodzą z domu rodzinnego, jest brak odpowiednich własnych dochodów. Dotyczy to 66,3 proc. badanych, z czego 39 proc. uważa, że prawdopodobieństwo ich usamodzielnienia się w ciągu najbliższych dwóch lat jest niskie lub bardzo niskie. Przeciwnie, twierdzi zaledwie 31 proc.

Jeśli chodzi o zakup domu, to mniej niż 11 proc. Hiszpanów wierzy, że jest w stanie to zrobić w ciągu kilku najbliższych lat.

Młodzi Hiszpanie z reguły patrzą w swoją przyszłość bardzo pesymistycznie. 42 proc. z nich ocenia bardzo źle przyszłość swojego kraju za dwadzieścia lat (tak myśli 48 proc. w Portugalii i 47 proc. we Włoszech). Jedynie co czwarty wierzy w jakiś postęp (21,8 proc. w Portugalii i 20,7 proc. we Włoszech).

Optymizm lepiej wykształconych

Badanie pokazało jeszcze jedną rzecz – poziom wykształcenia determinuje w dużej mierze sposób widzenia rzeczywistości. Znacznie optymistyczniej swoją przyszłość widzą osoby z wyższym wykształceniem. Tylko 11,8 proc. z nich uważa, że ich zdolność do pokrycia podstawowych wydatków za pięć lat będzie niska lub bardzo niska. Tak pesymistycznie myśli aż 29,3 proc. osób, które ukończyły jedynie szkołę średnią.

Przeczytaj także:

Podobnie wygląda to w przypadku zdolności do długoterminowego oszczędzania. Wśród młodych ludzi z wyższym wykształceniem 57,4 proc. jest przekonanych, że będą mieli dobrą zdolność do oszczędzania za pięć lat, a tylko 15,2 proc. jest przeciwnego zdania.

Przyszłość zależy od rządzących

Wśród młodych 33 proc. Włochów, 39,3 proc. Hiszpanów i 43,6 proc. Portugalczyków za główne problemy swojego kraju obwinia elity rządzące.

Przeprowadzający badanie zastanawiali się, czy takie postawy mogą zagrażać demokracji i zachęcać do autorytarnych poglądów. Stwierdzili, że „takie ryzyko wydaje się być pod względną kontrolą w Hiszpanii i Portugalii, ale nie we Włoszech. W Portugalii 15 proc. młodych ludzi, w Hiszpanii 16,3 proc. i aż 25,7 proc. we Włoszech opowiada się za silnym przywódcą, który może podejmować szybkie decyzje, nie dbając o porozumienia”.

SourceLa Razón

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię