fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

27.6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

W wykazie prac rządu pojawiła się informacja dotycząca Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030

Warto przeczytać

W wykazie prac rządu pojawiła się w poniedziałek informacja dotycząca projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia programu wieloletniej Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030 oraz informacja dotycząca uchwały w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2024 rok.

Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych, celem projektowanej uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020–2030, jest dokonanie aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach Strategii.

W informacji wyjaśniono, że “projektowana uchwała przewiduje modyfikację wybranych zadań Strategii w celu ujednolicenia nomenklatury w obowiązujących aktach prawnych oraz w sposób odzwierciedlający zaplanowaną, faktyczną formę, termin i zakres ich realizacji, będący wynikiem wielostronnych ustaleń pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w realizację NSO i podjętych przez nich decyzji, uwzględniających aktualne potrzeby i możliwości wykonania zadań, przy jednoczesnym zachowaniu spójności z rocznymi harmonogramami wdrażania NSO.”

Natomiast w informacji dotyczącej uchwały w sprawie przyjęcia harmonogramu wdrażania Narodowej Strategii Onkologicznej na 2024 rok przekazano, że realizowane będą działania mające na celu poprawę sytuacji kadrowej w dziedzinie onkologii i działania edukacyjno-promocyjne.

Ponadto, wskazano, że prowadzone będą działania polegające na zwiększeniu potencjału badań naukowych i projektów innowacyjnych w Polsce.

Kontynuowane mają być inwestycje infrastrukturalne, modernizacja istniejących podmiotów leczniczych oraz inwestycje w uzupełnianie i wymianę wyeksploatowanych wyrobów medycznych służących do diagnostyki i leczenia nowotworów.

Narodowa Strategia Onkologiczna przewidziana na lata 2020-2030 ma doprowadzić do kompleksowych zmian w polskiej onkologii. Zakłada poprawę wczesnej wykrywalności i skuteczności leczenia nowotworów oraz równy dostęp do najnowszych metod terapii.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ mir/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły