fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

16.4 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wenezuela/ Minister obrony: ćwiczenia wojskowe USA w Gujanie to “nieszczęśliwa prowokacja”

Warto przeczytać

Minister obrony Wenezueli Władimir Padrino Lopez oświadczył w czwartek, że amerykańskie wojskowe ćwiczenia lotnicze w Gujanie stanowią “nieszczęśliwą prowokację” w kontekście napięć wokół Essequibo, bogatego w ropę regionu Gujany, do którego prawa rości sobie Caracas.

“Ta nieszczęśliwa prowokacja Stanów Zjednoczonych na rzecz (…) ExxonMobil w Gujanie to kolejny krok w złym kierunku” – napisał na platformie X Lopez, odnosząc się do amerykańskiej firmy, która jest jednym z głównych operatorów wydobywających ropę naftową w Gujanie.

Wcześniej w czwartek Waszyngton ogłosił, że w piątek przeprowadzi “rutynowe ćwiczenia sił powietrznych mające na celu wzmocnienie partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa” z Gujaną. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził swoje “niezachwiane poparcie dla suwerenności Gujany”.

Napięcie między Gujaną a Wenezuelą wzrosło od niedzieli, gdy Caracas zorganizowało referendum w sprawie Essequibo, regionu znajdującego się pod administracją Gujany. Według oficjalnych danych – kwestionowanych przez wielu obserwatorów – w referendum wzięło udział około 10,4 mln wenezuelskich wyborców, a 95 proc. z nich opowiedziało się za integracją Essequibo ze swoim krajem.

W środę na granicy z Wenezuelą zaginął gujański śmigłowiec wojskowy z siedmioma osobami na pokładzie. W czwartek armia Gujany ogłosiła, że odnalazła maszynę i wykryła “oznaki życia” na miejscu katastrofy, ok. 50 km od granicy z Wenezuelą, w terenie “górzystym i gęstym lesie”. Z akcją ratunkową ruszyli tam gujańscy żołnierze. (PAP)

zm/ mms/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły