fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.1 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Tajlandia/ Parlamentarzystka skazana na sześć lat więzienia za obrazę króla

Warto przeczytać

Sąd w Bangkoku skazał w środę 28-letnią parlamentarzystkę Rukchanok Srinork na sześć lat więzienia za opublikowanie w internecie wpisów uznanych za obelżywe dla króla – podała stacja BBC, podkreślając, że w kraju obowiązują surowe przepisy zakazujące obrazy majestatu monarchy.

Srinork, znana pod pseudonimem Ice, należy do partii Kao Klai (Idź Naprzód), która wzywała do reformy tych przepisów. Ugrupowanie wygrało tegoroczne wybory, ale właśnie ze względu na ten postulat stworzenie przez nią rządu zablokował Senat, którego członków wyznacza armia.

Sprzeciw wobec przepisów dotyczących obrazy majestatu był jednym z powodów trwających przez kilka miesięcy masowych protestów z 2020 roku. Według organizacji Tajlandzkich Prawników na rzecz Praw Człowieka od 2020 roku zarzuty na mocy tych przepisów postawiono około 260 osobom.

Sąd uznał Ice za winną tego, że jeszcze przed wstąpieniem do partii opublikowała w internecie dwa wpisy uznane za podważające majestat króla. W pierwszym skrytykowała rządową odpowiedź na pandemię Covid-19, a w drugim – który tylko przekazała dalej – miała krytykować monarchię.

Wyrok nie jest prawomocny. Parlamentarzystka została zwolniona za kaucją równowartości 14 tys. USD w oczekiwaniu na wynik apelacji. Jeśli trafi do więzienia, straci mandat.

BBC przypomina, że Ice wywalczyła go w majowych wyborach generalnych w okręgu Bang Bon pod Bangkokiem, pokonując przedstawiciela wpływowego klanu politycznego po bezpretensjonalnej kampanii, którą prowadziła głównie jeżdżąc rowerem. Zarzut obrazy majestatu ciąży również na kilkorgu innych członkach Kao Klai, w tym wielu, którzy uczestniczyli w protestach z 2020 roku.

Obraza majestatu zdefiniowana jest w tajlandzkim prawie bardzo szeroko, co sprawia, że obrona oskarżonych jest trudna. Przepisy te należą do prawa o bezpieczeństwie państwowym, a sędziowie niezwykle rzadko wydają wyroki uniewinniające. (PAP)

anb/ ap/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły