fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Francuscy ministrowie z zakazem korzystania z WhatsAppa

Zarówno bezpieczeństwo, jak i prywatność są dwoma podstawowymi filarami w erze cyfrowej. Francuscy politycy piastujący ważne funkcje w rządzie nie mogą już korzystać z WhatsAppa, co wywołało duży sprzeciw ze strony zainteresowanych firm – donosi serwis 20minutos.

Warto przeczytać

W obecnych czasach zdarzają się kradzieże danych w wyniku cyberataków i to pomimo wysiłków firm oferujących aktualizacje, które poprawiają i zwiększają poziom ochrony. To budzi obawy francuskiego rządu. Premier Élisabeth Borne wezwała w komunikacie ministrów, sekretarzy stanu, szefów gabinetów i członków gabinetów do zaprzestania korzystania z WhatsAppa, Telegramu, Signala i innych tego typu aplikacji. Argumentowała, że nie gwarantują bezpieczeństwa rozmów i informacji udostępnianych za ich pośrednictwem. Członkowie rządu musieli dostosować się do tej zmiany do 8 grudnia. Zainteresowane firmy poczuły się dotknięte decyzją pani premier, ponieważ jest to poważny cios dla reputacji oferowanych przez nie aplikacji.

Co w zamian?

Została zaproponowana aplikacja pod francuską nazwą Olvid służąca do obsługi wiadomości błyskawicznych, która gwarantuje ochronę danych użytkowników dzięki zdecentralizowanemu katalogowi i systemowi end-to-end. Ma ona pełne poparcie ministra spraw cyfrowych Jeana Noela Bagota. On sam korzysta z niej od lipca ubiegłego roku. Jeśli nie wybiorą Olvid, francuscy ministrowie i ich zespoły będą mogli zdecydować się na Tchap, usługę czatu opracowaną w 2019 r. przez sam rząd.

Przeczytaj także:

Source20minutes

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię