fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

4.7 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Izrael/ Raport: żołnierze przez pomyłkę zastrzelili trzech zakładników, ponieważ uznali ich wołanie o pomoc za próbę wciągnięcia ich w zasadzkę

Warto przeczytać

Izraelscy żołnierze przez pomyłkę zastrzelili 15 grudnia trzech zakładników Hamasu. Według opublikowanego w czwartek raportu Izraelskich Sił Obronnych (IDF) do tragedii doszło, ponieważ żołnierze uznali ich wołanie o pomoc za próbę wciągnięcia ich w zasadzkę przez terrorystów.

Trzej Izraelczycy, którzy zdołali uciec lub zostali porzuceni przez terrorystów, zostali zabici podczas walk w mieście Gaza. Dochodzenie przeprowadzone przez (IDF) wykazało, że wywiad nie informował o żadnych zakładnikach przetrzymywanych w budynkach, o które toczyły się bardzo ciężkie walki – relacjonuje Reuters.

Według raportu żołnierze “nie mieli złych intencji i postąpili najlepiej jak mogli, zgodnie ze swoim zrozumieniem sytuacji w tym momencie”.

Szef sztabu izraelskich sił zbrojnych, generał Herci Halewi, napisał w komunikacie wydanym w związku z przedstawieniem raportu, że “podkreśla konieczność stosowania się do procedur operacyjnych.

Rzecznik IDF kontradmirał Daniel Hagari poinformował natychmiast po tragicznym wypadku, że żołnierze mylnie uznali zakładników za zagrożenie i otworzyli ogień, zabijając ich na miejscu. Po strzelaninie “pojawiły się natychmiastowe podejrzenia co do tożsamości zabitych i ich ciała zostały szybko przewiezione na badania do Izraela, gdzie zidentyfikowano zakładników”.

“Stało się to w okolicy, w której żołnierze trafiali na wielu terrorystów, w tym na zamachowców samobójców” – dodał. (PAP)

fit/ zm/

arch.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię