Narodzone na Wschodzie chrześcijaństwo szybko rozprzestrzeniło się na Zachodzie, zmieniając jego obraz i mocno wtapiając się w jego rzeczywistość. Tymczasem w ostatnich dziesięcioleciach praktyki religijne są coraz bardziej ograniczane i marginalizowane. Katolicy nie chodzą do kościoła. Przynajmniej znaczna część z nich.
Co pokazują badania?
Dziś Europa nie jest już epicentrum katolickiej religijności, chociaż była nim przez wiele stuleci. Przemieściło się ono daleko poza Stary Kontynent, co jasno pokazuje badanie World Values Survey. Jego dokładnej analizy dokonał Ośrodek ds. Badań Stosowanych w Apostolstwie przy Uniwersytecie Georgetown.
Badanie to zdaje się potwierdzać obawy papieża Benedykta XVI i jego poprzedników: Kościół na Zachodzie uległ gentryfikacji, podczas gdy prześladowane Kościoły potwierdzają swoją wiarę.
Faktycznie – według najnowszych danych kraje, w których katolicy najczęściej uczestniczą w mszy świętej, to Nigeria (94 proc.), Kenia (73 proc.) i Liban (69 proc.). Równocześnie są to miejsca, gdzie wyznawcom chrześcijaństwa jest naprawdę trudno żyć, a czasem i przeżyć.
Nigeria to kraj z rosnącą przemocą ze strony dżihadystów, zajmujący obecnie szóste miejsce w Globalnym Indeksie Terroryzmu. Na porządku dziennym są tu prześladowania i porwania księży, misjonarzy i zakonników. Jednak nawet zabójstwa wiernych nie przeszkodziły ponad 46 proc. ludności uważać się za chrześcijan i zawsze uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii.
Kolejne kraje mogą się poszczycić tym, że przynajmniej połowa katolików chodzi w niedzielę do kościoła. Jednak i na tej liście znajduje się tylko jedno państwo europejskie. Kraje z połowiczną frekwencją na mszach to Filipiny (56 proc.), Kolumbia (54 proc.), Polska (52 proc.) i Ekwador (50 proc.).
Przeczytaj także:
- 1056 lat temu Polska stała się państwem chrześcijańskim
- Amerykański sąd broni wolności religijnej
- 60 lat temu usunięto ze szkół nauczanie religii
Mniej niż połowa wiernych czynnie praktykuje katolicyzm w Bośni i Hercegowinie (48 proc.), Meksyku (47 proc.), Nikaragui (45 proc.), Boliwii (42 proc.), Słowacji (40 proc.), Włoszech (34 proc.) i Peru (33 proc.). Jeszcze gorzej jest w Wenezueli (30 proc.) i Albanii (29 proc.). W tradycyjnie katolickiej Hiszpanii tylko 27 proc. katolików bierze udział w niedzielnej mszy świętej. Tu według raportu na temat działalności Kościoła opublikowanego przez Konferencję Episkopatu Hiszpanii w 2022 r., nieco ponad 8 mln osób często uczestniczy w Eucharystii. Ten sam dokument stwierdza, że w tym samym roku w hiszpańskich kościołach odprawiono nieco ponad 9,5 mln mszy świętych, w ponad 23 tys. parafii, katedr i sanktuariów w Hiszpanii.