Eurodeputowani przyjęli w środę w Strasburgu rezolucję ostrzegającą przed erozją demokracji w wielu państwach unijnych i skrytykowali bierność KE w ochronie wartości UE. Wskazali na zagrożenia w Hiszpanii, Francji, Grecji, Słowacji, Malcie i na Węgrzech
Parlament Eurpejski przedstawił w środę ocenę raportu Komisji Europejskiej za rok 2023 na temat praworządności, w której zwrócił uwgę na pewne pozytywne zmiany, w tym wysiłki nowego polskiego rządu na rzecz wzmocnienia praworządności oraz wolności mediów.
PE jednocześnie podkreślił, że nadal występują zagrożenia dla demokracji, praworządności i praw podstawowych w państwach unijnych; zwrócił uwagę na konkretne problemy lub zdarzenia w kilku krajach. Tekst został przyjęty 374 głosami za, przy 113 głosach przeciw i 45 wstrzymujących się.
Posłowie do PE są zaniepokojeni proponowanymi zmianami w słowackich instytucjach i tamtejszym krajobrazie medialnym, a także proponowaną ustawą o amnestii w Hiszpanii. PE ponownie potępił występujące na Węgrzech systemowe, dyskryminacyjne i nieuczciwe praktyki wobec przedsiębiorstw w niektórych sektorach oraz wykorzystywanie funduszy UE do wzbogacania politycznych sojuszników rządu Viktora Orbana.
Posłowie chcą ponadto, by zaprzestano praktyki polegającej na przyznawaniu obywatelstwa UE poprzez programy inwestycyjne, jak to się dzieje na Malcie i zwracają uwagę na zjawisko prania pieniędzy. Oceniają, że niezależność organów nadzoru również jest zagrożona, czego dowiodła reakcja władz Grecji na skandal związany z oprogramowaniem szpiegowskim.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego ubolewają nad użyciem nadmiernej siły i dyskryminacyjnym traktowaniem przez policję demonstrantów; zwrócili szczególną uwagę na masowe zatrzymania protestujących we Francji i zabójstwa trzech młodych Romów w Grecji.
„Sprawozdanie Komisji na temat praworządności powinno traktować każde państwo członkowskie jednakowo i obiektywnie. Nie można pozwolić, aby naciski polityczne ze strony rządów miały na to wpływ, ponieważ Europejczycy mają prawo wiedzieć, jak wygląda praworządność w ich kraju – niezależnie od tego, gdzie mieszkają” – powiedziała sprawozdawczyni rezolucji, europosłanka Sophie in ‘t Veld (Odnowić Europę).
Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
luo/ fit/