fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.7 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Izrael/ Z powodu wojny w Strefie Gazy chrześcijanie skromnie świętują Wielkanoc

Warto przeczytać

Wojna między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy sprawiła, że w tym roku niewielu chrześcijańskich pielgrzymów przybyło do Ziemi Świętej na obchody Wielkanocy. W Wielką Sobotę w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie nabożeństwo odprawił łaciński patriarcha Pierbattista Pizzaballa w obecności zaledwie kilkuset wiernych.

W orędziu wielkanocnym na rok 2024 patriarchowie i przywódcy kościelni w Jerozolimie wydali kolejny apel o „natychmiastowe i trwałe zawieszenie broni” w Strefie Gazy. Potępili oni również akty przemocy popełnione w trakcie trwającego konfliktu, zwłaszcza te wymierzone w ludność cywilną. Według władz palestyńskich w konflikcie zginęło dotąd ponad 32,7 tys. Palestyńczyków, a blisko 80 tys. zostało rannych.

Z powodu wojny, która nastąpiła po ataku terrorystycznym Hamasu 7 października 2023 r., do Ziemi Świętej przybyli jedynie nieliczni goście z zagranicy. Decyzją władz Izraela do samej Jerozolimy nie mogą dostać się też palestyńscy chrześcijanie z Zachodniego Brzegu Jordanu.

Ze względu na szczególny charakter Bazyliki Grobu Świętego uroczystość Wigilii Paschalnej odbywa się tam w sobotę rano. Oznacza to, że Jerozolima jest zawsze pierwszym miejscem w Kościele powszechnym, gdzie śpiewa się wielkanocne “Alleluja”.

Kardynał Pizzaballa nawiązał w homilii do obecnej “strasznej sytuacji” w Palestynie. Zaapelował, byśmy wszyscy patrzyli nie tylko na siebie i swój ból, ale również dalej szukali „znaków obecności życia, miłości i światła”.

Dzień wcześniej setki chrześcijan wzięło udział w procesji wielkopiątkowej na Starym Mieście w Jerozolimie, która zwykle przyciąga tysiące zagranicznych gości. Procesja przebiega Drogą Krzyżową, czyli Via Dolorosa, którą według tradycji przeszedł Jezus z krzyżem.

Według danych amerykańskiego Departamentu Stanu na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie żyje około 50 tys. palestyńskich chrześcijan. Niemal 190 tys. arabskich chrześcijan posiada obywatelstwo izraelskie, a większość z nich mieszka na północy kraju.(PAP)

baj/ akl/

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły