fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.2 C
Warszawa
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Turcja/ Prezydent: poprzemy kandydata na szefa NATO zgodnie z naszymi potrzebami

Warto przeczytać

Turcja poprze kandydata na sekretarza generalnego NATO zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami – oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan w niedzielę w rozmowie telefonicznej z premierem Holandii Markiem Rutte.

Erdogan powiedział, że Ankara oczekuje, iż nowy szef NATO będzie działał na rzecz potrzeb i interesów krajów sojuszniczych, jeśli chodzi o walkę z terroryzmem – podał departament ds. komunikacji Erdogana, cytowany przez agencję Reutera. Ma też nadzieję, że nowy sekretarz generalny weźmie pod uwagę wrażliwe kwestie dotyczące tych państw sojuszniczych, które nie należą do Unii Europejskiej – dodał.

Obecny szef Sojuszu, Norweg Jens Stoltenberg, ma ustąpić ze stanowiska z końcem września 2024 roku. Jego następca zostanie zapewne wybrany na szczycie Sojuszu zaplanowanym na 9-11 lipca w Waszyngtonie.

Sekretarze generalni NATO są mianowani przy jednomyślnej zgodzie – lub przynajmniej przy braku sprzeciwu – wszystkich państw członkowskich. Po przystąpieniu Szwecji do Sojuszu to 32 kraje.

Mark Rutte, który zapowiedział swoje odejście z krajowej polityki, może liczyć na poparcie większości krajów Sojuszu, w tym USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Kandydatury Holendra nie popierają Węgry.(PAP)

ndz/ akl/

arch.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły