fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

8.6 C
Warszawa
wtorek, 15 października, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Średnie wynagrodzenia w Unii znacznie się różnią

Unię Europejską cechuje wysoki kontrast między gospodarkami krajów członkowskich. Należą do niej bardzo potężne gospodarki, takie jak niemiecka czy francuska, ale funkcjonują na wspólnym rynku ze znacznie słabszymi krajami, jak Rumunia czy Bułgaria – zauważa „El Economista”.

Warto przeczytać

Oczywiście nie ma niczego zaskakującego w tym, że gospodarki niektórych krajów radzą sobie lepiej, innych gorzej. I często możemy z łatwością wskazać – intuicyjnie, bez zaglądania do statystyk – które kraje będą znajdowały się na górze, a które na dole listy krajów o najwyższych wynagrodzeniach.

Nie zawsze jednak rzeczywistość będzie odpowiadała naszym odczuciom. Dlatego aplikacja Voronoi zrobiła zestawienie stawek godzinowych w europejskich krajach, a wyniki przedstawiła w formie rankingu. Wzięto pod uwagę właśnie średnią stawkę godzinową, bo to jeden z najbardziej wiarygodnych wskaźników pomiaru rynku pracy w danym regionie. Dane pochodzą z ubiegłego roku i zostały zebrane przez Eurostat.

Na szczycie rankingu znalazł się Luksemburg. Nie jest to żadne zaskoczenie, ponieważ to niewielkie państwo ma najwyższy PKB na mieszkańca wśród wszystkich państw świata, uchodzi także za europejską stolicę usług finansowych. Średnia godzinowa stawka w Luksemburgu wynosi aż 47 euro.

Na kolejnych miejscach znalazły się kraje skandynawskie: Dania (42 euro/godz.), Norwegia (41,7 euro/godz.) i Islandia (39,5 euro/godz.).

Pierwszą dziesiątkę stanowią jeszcze Belgia (36,3 euro), Irlandia (33,3 euro), Holandia (33 euro), Niemcy (31,6 euro), Finlandia (30,5 euro) i Austria (30 euro).

Jeśli weźmiemy pod uwagę Unię Europejską jako całość, to jej średnia stawka godzinowa wynosi 24 euro. Jednak tylko pierwsze 12 państw znajduje się powyżej tej średniej. Od 13. miejsca, na którym znalazła się Słowenia z 21,9 euro/godz., stawki są już poniżej średniej unijnej. Pewnym zaskoczeniem może być zatem, że poniżej średniej znajduje się Hiszpania, gdzie średnia stawka godzinowa wynosi 18,2 euro.

Przeczytaj także:

Jeśli chodzi o kraje o najniższych średnich płacach, są to Łotwa (10,7 euro/godz.) i Rumunia (10,4 euro/godz.), a ranking zamyka Bułgaria, gdzie średnia godzinowa stawka wynosi zaledwie 8 euro.

Zestawienie to pokazuje jednocześnie, że północ i zachód Unii cechują zdecydowanie wyższe płace niż krajów ze wschodu i południa. Przekłada się to na rozwój gospodarczy oraz zamożność tych regionów.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły