fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Korea Południowa wystrzeliła w kosmos nanosatelitę. To pierwszy z jedenastu

Korea Południowa wystrzeliła na orbitę pierwszego rodzimego nanosatelitę. Jest on częścią projektu konstelacji satelitów, która ma być gotowa w 2027 r. – pisze dziennik „Korea Herald”.

Warto przeczytać

Satelita NEONSAT-1, którego zadaniem jest obserwacja Ziemi, wystartował na pokładzie rakiety Electron firmy Rocket Lab z kosmodromu w Mahia w Nowej Zelandii.

Satelitę umieszczono na wysokości 520 km, gdzie z powodzeniem oddzielił się od rakiety nośnej mniej więcej 50 minut po jej starcie – poinformowało koreańskie Ministerstwo Nauki i Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych.

„Ogólny stan satelity został uznany za dobry, a panele słoneczne zostały normalnie rozmieszczone i wytwarzają stabilną moc” – powiedział urzędnik z ministerstwa.

Resort poinformował także, że satelita dwukrotnie komunikował się ze stacją naziemną w Sejong Station na Antarktydzie. Dwukierunkowa komunikacja przebiegała bezproblemowo i wystrzelenie satelity uznano za sukces.

NEONSAT-1 został opracowany przez państwowy Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST). Waży mniej niż 100 kg. To pierwszy z 11 nanosatelitów, które utworzą konstelację służącą monitorowaniu i robienia zdjęć Półwyspu Koreańskiego i okolicy.

Nazwa satelity jest skrótem od New-space Earth Observation Satellite Constellation for National Safety. Projekt startu został nazwany BTS, co z kolei stanowi skrót od „The Beginning of the Swarm” (pol. „Początek Roju”).

Teraz, zgodnie z pierwotnym planem, KAIST będzie testował wydajność satelity i jej ładunku optycznego, sprawdzał też jakość obrazów obserwacyjnych. Inspekcja zakończy się w listopadzie. Ministerstwo Nauki poinformowało, że po inspekcji NEONSAT-1 będzie wykonywał zaplanowane misje obserwacji Ziemi.

Na czerwiec 2026 r. zaplanowano wystrzelenie pięciu kolejnych nanosatelitów, następna piątka zostanie wystrzelona we wrześniu kolejnego roku.

11 satelitów będzie rejestrować obrazy o rozdzielczości około 1 metra z wysokości 500 km przez około 3 lata.

Jeśli uda się w ten sposób wdrożyć system nadzoru o wysokiej częstotliwości i wysokiej precyzji, który działać będzie w czasie rzeczywistym, wyraźnie poprawi to bezpieczeństwo narodowe Korei.

Lee Chang-yune, pierwszy wiceminister nauki, który odpowiada za politykę naukową i technologiczną, stwierdził, że sukces wprowadzenia na orbitę pierwszego nanosatelity jest wynikiem współpracy koreańskiego przemysłu i środowiska akademickiego. „Planujemy bez przeszkód rozwijać kolejne satelity zgodnie z nową erą kosmiczną, aby jeszcze bardziej wzmocnić konkurencyjność koreańskiej technologii kosmicznej i nadal wspierać przemysł kosmiczny” – powiedział.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię