fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Sejm/ Komisje za przyjęciem projektu ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE

Warto przeczytać

Sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej i Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych przyjęły w środę rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo podczas jej trwania.

Polska będzie przewodniczyć Radzie UE w pierwszej połowie 2025 r.

Za projektem głosowało 32 posłów, przeciwko było 2 posłów, a 17 wstrzymało się od głosu.

Komisje przyjęły 20 poprawek legislacyjnych zgłoszonych przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

“Projektowane przepisy mają zapewnić bezpieczeństwa podczas przebiegu najuważniejszych wydarzeń zaplanowanych w Polsce w trakcie trwania naszej prezydencji oraz usprawnić proces samych przygotowań do prezydencji” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.

Zaznaczył, że przepisy mają charakter czasowy. Zwrócił uwagę, że z podobnych rozwiązań Polska korzystała, organizując duże wydarzenia, jak szczyt NATO w 2016 r., Światowe Dni Młodzieży w 2018 r. czy Światowe Forum Miejskie w 2022 r.

“Projekt ustawy wskazuje szefa MSWiA jako właściwego ministra do zapewnienia współpracy i monitorowania działania służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie przewodnictwa” – powiedział wiceminister Mroczek.

Zwrócił uwagę, że projekt wprowadza “obowiązek opracowania przez wojewodów planu bezpieczeństwa i porządku publicznego na okoliczność organizowanych w województwie najważniejszych oficjalnych spotkań z udziałem osób wysokiej rangi”. Ponadto przyznaje policji czasowe uprawnienia przetwarzania informacji o osobach lub podmiotach zaangażowanych w wydarzenia związane z polską prezydencją. Wprowadza też szczególne przepisy odnośnie do zamówień publicznych udzielanych w związku z organizacją prezydencji oraz szczególne unormowania czasu pracy funkcjonariuszy.

Na organizację prezydencji przeznaczone jest prawie 100 mln zł. “To przede wszystkim ekwiwalent za ponadwymiarowy czas służby funkcjonariuszy. Będzie także szereg innych wydatków i na ten cel utworzone zostały dwie rezerwy celowe w budżecie państwa, m.in. zakupy sprzętu dla służb” – powiedział Mroczek.

Wiceminister ds. europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Magdalena Sobkowiak-Czarnecka powiedziała, że prezydencja w UE odbywa się raz na 14 lat.

“Podczas 180 dni w Polsce odbędzie się blisko 300 wydarzeń, 3 tys. osób jest zaangażowanych w korpus prezydencji, a na terenie Polski spodziewamy się ponad 40 tys. gości, w tym także najwyższego szczebla, czyli ministrów, szefów państw i rządów” – powiedziała wiceminister.

Poinformowała, że stałe przedstawicielstwo w Brukseli zostanie wzmocnione o ok. 100 osób delegowanych przez wszystkie resorty. Dodatkowo będą tam oddelegowane osoby z instytucji unijnych, ale one – jak powiedziała wiceminister – “nie będą obciążały naszego budżetu”.

Ustawa ma obowiązywać do 30 września 2025 r. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły