fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Jubileuszowa Gala 35 lecia spółki AREX

Uroczysta jubileuszowa gala stworzyła dobrą okazją do fetowania 35. rocznicy uruchomienia Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX z Gdyni. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci zarządów spółek wchodzących w skład GRUPY WB, partnerzy wraz z gronem przyjaciół firmy.

Warto przeczytać

Galę zainaugurowało wspomnienie założycieli spółki i podziękowania dla obecnych właścicieli za nieustanne wprowadzanie innowacji, determinację i dbałość o stały rozwój firmy. Jubileusz był okazją do chwili zadumy nad historią, pozwolił podziękować za dotychczasowe osiągnięcia i zaprezentować plany na przyszłość.

W uroczystości udział wzięli Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz – założyciele GRUPY WB, zarządy spółek wchodzących w skład grupy, partnerzy biznesowi, delegacje zagranicznych przedsiębiorstw, przedstawiciele kluczowych dostawców oraz reprezentacje wyższych uczelni i ośrodków naukowo-badawczych, z którymi AREX od lat współpracuje.

Podczas gali goście mieli okazję poznać historię firmy AREX. W ciągu 35 lat Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych stał się nowoczesnym przedsiębiorstwem, bazującym na oryginalnych, stanowiących własność firmy rozwiązaniach technicznych i znacznie rozbudował swój potencjał produkcyjny.

W okolicznościowym przemówieniu prezes spółki AREX Krzysztof Bielawski, podkreślił znaczenie spółki i jej rolę w GRUPIE WB oraz zwrócił uwagę na wartość społeczności, którą firma zbudowała w wymiarze osobowym, biznesowym i technicznym. Wspominając miniony czas, omówił poszczególne etapy rozwoju, dokonania i ludzi, którzy stali za osiągniętymi rezultatami.

Przez lata priorytetem działań firmy było opracowywanie innowacyjnych technologii, kumulowanie własnego potencjału inżynierskiego oraz zdolność do przewidywania kierunku i dynamiki przyszłych zmian. Dzięki temu możliwy był rozwój i umocnienie pozycji przedsiębiorstwa na rynku militarnym. Dla partnerów i odbiorców AREX stał się synonimem jakości i rzetelności.

Część oficjalną jubileuszowej gali zakończyła prezentacja filmu podsumowującego 35 lat działalności spółki. Zwieńczeniem tej części spotkania, a jednocześnie rozpoczęciem części nieformalnej, był jazzowy koncert wokalistki Natalii Capelik-Muianga i towarzyszącego zespołu.

Historia sukcesem pisana

Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX rozpoczął działalność w 1989 roku. Założycielem spółki był Andrzej Darski. Początkowo przedsiębiorstwo produkowało przetworniki pomiarowe. Z biegiem czasu zaczęło wdrażać systemy pomiarowo-sterujące dla kotłowni i stacji redukcji gazu.

Przełomem w rozwoju spółki było wdrożenie w 1994 roku automatycznego systemu elektrycznego ogrzewania rozjazdów. Produkt przez kolejne lata umocnił pozycję przedsiębiorstwa AREX w branży kolejowej. Poczynając od 2002 roku, firma włączyła się w projekty związane z obronnością Polski. Potencjał inżynierski i rozbudowa przedsiębiorstwa przełożyły się na rozwój rozwiązań dla rynku wojskowego.

W 2005 roku, w następstwie tragicznej śmierci właściciela, firma została przekształcona w spółkę prawa handlowego. Na stanowisko prezesa zarządu został powołany Krzysztof Bielawski, który wraz z Gerardem Wiśniewskim i Tomaszem Budą nadal kierują przedsiębiorstwem. Obecnie spółka zatrudnia ponad 200 pracowników. Kadra złożona jest z wysokiej klasy inżynierów – specjalistów w dziedzinie elektroniki, mechaniki, elektryki i informatyki.

We wrześniu 2011 roku spółka AREX weszła w skład GRUPY WB. To największy polski koncern sektora obronnego, oferujący systemy informatyczne i cyberbezpieczeństwa, technologie łączności oraz zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych.

AREX projektuje i wytwarza własne rozwiązania na rynek cywilny i wojskowy. Na rynku cywilnym spółka jest sprawdzonym dostawcą zaawansowanych systemów elektroenergetycznych dla infrastruktury kolejowej i drogowej.

Sztandarowym produktem jest system elektrycznego ogrzewania rozjazdów, usprawniający ruch pociągów w warunkach zimowych. AREX prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie techniki elektronicznej i oprogramowania, opracowuje i produkuje systemy elektromobilne, m.in.: falowniki, silniki, magazyny energii, stacje ładowania EV.

Spółka AREX wytwarza zaawansowane produkty dla rynku wojskowego. Jako dostawca technologii firma brała udział w wielu projektach, takich jak zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR-23-2KG Jodek-G, zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-12,7 Kobuz, śmigłowiec wsparcia bojowego W-3PL Głuszec czy moździerz samobieżny RAK 120 mm.

Przedsiębiorstwo oferuje zestawy elektromechaniczne do haubic i moździerzy samobieżnych 155 mm, wyrzutni rakietowych, artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych, uzbrojenia śmigłowców oraz morskich systemów artyleryjskich.

AREX uczestniczył w opracowaniu rozwiązań dla Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego kalibru 30 mm. Jest producentem i dostawcą osprzętu elektromechanicznego do ZSSW-30 na rzecz produkcji seryjnej.

Przedsiębiorstwo samodzielnie rozwinęło zdalnie sterowane moduły uzbrojenia rodziny ZMU, opracowało pakiet modernizacyjny ARM-28 z celownikiem CKE-1T oraz systemem zwalczania bezzałogowców DJ-25 do artyleryjskiego zestawu przeciwlotniczego ZU-23-2.

Od początku swojej działalności spółka AREX jest silnie powiązana z trójmiejskimi ośrodkami naukowo-badawczymi, m.in. z Politechniką Gdańską, Akademią Marynarki Wojennej i Uniwersytetem Morskim. Współpraca obejmuje także inne ośrodki: Politechnikę Świętokrzyską, Wojskową Akademię Techniczną, Instytut Kolejnictwa, Politechnikę Warszawską.

Od 2013 roku AREX jest członkiem Rady Konsultacyjnej Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, w której pełni rolę doradczą i opiniodawczą. Współpraca owocuje wspólnie realizowanymi pracami badawczo-rozwojowymi.


GRUPA WB jest zatrudniającym dwa tysiące pracowników polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych. Podmiot, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju, działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energoelektroniki i obronności. Jest jednym z największych na świecie producentów systemów bezzałogowych.

SourceGrupa WB

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię