fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19 C
Warszawa
niedziela, 14 lipca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Coraz więcej bełkotu w amerykańskich czasopismach medycznych

Nawet najbardziej cenione czasopisma medyczne są w drodze do stania się „obudzonymi” publikacjami ideologiczno-adwokackimi. Istnieje niebezpieczeństwo, że udostępnianie badań naukowych zejdzie na drugi plan. Szczególnie zagrożony jest „New England Journal of Medicine” – zauważa „National Review”.

Warto przeczytać

Autor artykułu opublikowanego w „National Review” rozprawia się z tendencją do niezrozumiałego sposobu przekazywania treści w amerykańskich czasopismach medycznych. Zauważa, że szczególnie na łamach „The New England Journal of Medicine” regularnie publikowany jest postępowy, często prawie niemożliwy do zrozumienia, bełkot, którego celem jest szeroko pojęta „sprawiedliwość”.

Na przykład, w artykule „Keep Your Eyes on the Prize – Focusing on Health Care Equity” czytamy, co następuje:

„Uważamy, że cele związane z opieką zdrowotną – równość w doświadczeniu pacjenta i wynikach klinicznych – powinny być głównymi celami związanymi z równością dla klinicystów, administratorów opieki zdrowotnej, planów zdrowotnych i płatników. Sektor opieki zdrowotnej jest najlepiej przygotowany do poprawy skuteczności i równości świadczonej opieki i ma największą kontrolę nad tymi czynnikami. Aby było jasne, zapewnienie sprawiedliwej opieki zdrowotnej obejmuje zaspokajanie HRSN [indywidualnych potrzeb społecznych związanych ze zdrowiem] w ramach leczenia chorób kształtowanych przez strukturalne SDOH [strukturalne społeczne czynniki wpływające na zdrowie]. Jednak świadczenie opieki w stanach ostrych i przewlekłych jest często niesprawiedliwe, z nieoptymalną jakością, nawet dla pacjentów bez niezaspokojonych HRSN”.

Chociaż kluczowym słowem jest tu „sprawiedliwość”, trudno z tego tekstu zrozumieć, co to do oznacza. Dalej bowiem czytamy:

„Badanie przesiewowe pacjentów pod kątem HRSN i kierowanie osób z takimi potrzebami do wskazanych usług może być pomocne, ale nie rozwiązuje podstawowych strukturalnych SDOH, takich jak nierówność dochodów, rasizm strukturalny i brak solidnych usług socjalnych; czynniki strukturalne powodują wiele dalszych potrzeb wychwyconych w badaniach przesiewowych HRSN”.

Te „sprawiedliwe” treści są bełkotliwe, a chodzi o prostą przecież rzecz – o to, że skuteczna reforma wymaga wielostronnych partnerstw w celu zidentyfikowania i wdrożenia najlepszych strategii, zapewniających przepływ funduszy do struktur świadczenia opieki zdrowotnej, personelu i partnerów, którzy zapewniają sprawiedliwą opiekę, wspierają sprawiedliwe wyniki i zapewniają społeczny zwrot z inwestycji. Programy płatności oparte na wartości i alternatywne modele płatności mogą nagradzać redukcję dysproporcji. Wiele organizacji zaproponowało mierniki równości w zdrowiu, które mogłyby być wykorzystywane jako wskaźniki odpowiedzialności w programach płatności i akredytacji.

Przeczytaj także:

„Ale ten »sprawiedliwy« bełkot jest nie do pojęcia. Najlepsze, co mogę dostrzec, to to, że autorzy chcą zreformować systemy płatności. Ale mogę się mylić. Przeczytaj – jeśli potrafisz. Twoje przypuszczenia co do tego, co faktycznie proponują autorzy, są tak samo dobre, jak moje” – podsumowuje autor artykułu.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły